Radio România, în (e)misiune de 97 de ani. La mulți ani, Radio România!

La 1 noiembrie 1928 se lansa în eter prima emisiune care începea cu cuvintele: „Alo, Alo, aici Radio Bucureşti !”. De atunci, radioul public a emis neîntrerupt şi s-a afirmat ca promotor şi susţinător al culturii şi valorilor. De 97 de ani, Radio România continuă să fie vocea care unește generații, oferind informație, cultură și emoție pe frecvențele sale!

13 februarie, Ziua Mondială a Radioului. Schimbările climatice, tema din acest an

În ciuda faptului că are peste 100 de ani, radioul este unul dintre cele mai populare mijloace de comunicare în masă din lume. Radioul salvează vieţi, spune poveşti, educă tineri, transmite ştiri, oferă un mijloc de recreere. Acestea sunt câteva dintre motivele pentru care UNESCO a iniţiat Ziua Mondială a Radioului, iar ONU a avut prima transmisie de la sediul său, pe 13 februarie 1946.

Ultima Oră

Cele mai citite