O destinație turistică iubită de români, în pericol. Un vulcan din largul insulei Santorini dă semne de trezire

Kolumbo, un vulcan subacvatic situat în largul insulei greceşti Santorini care nu a înregistrat nicio activitate timp de aproape 400 de ani, dă semne de trezire. O cameră magmatică nedetectată anterior se umple treptat cu materie topită, ceea ce i-a determinat pe cercetători să recomande monitorizarea în timp real a vulcanului, relatează miercuri The Guardian.

Aproximativ 100 de români, abandonaţi pe Aeroportul Amman, din cauza vremii. O parte dintre ei s-au întors acasă cu alte curse, iar alții urmează să ajungă curând în țară

Final de vacanță cu nervi pentru câteva zeci de români. Oamenii s-au trezit că nu mai pot pleca din Iordania, pentru că avionul TAROM, care ar fi trebuit să îi aducă la București, nu a mai venit să îi ia. Compania aeriană susține că aeronava nu a putut ateriza din cauza vremii nefavorabile. După ore bune de așteptare, o parte din cei aproape 100 de pasageri români s-au întors acasă cu alte curse, iar alții vor ajunge în țară în orele următoare.

Grecii se pregătesc pentru sezonul estival. Ministrul grec al Turismului: Românii pot veni în Grecia doar cu buletinul; personalul din vămi va fi suplimentat

Vești bune pentru turiștii români. Ministrul grec al turismului, Vasilis Kikilias, a anunțat într-un interviu acordat exclusiv TVR că toate procedurile specifice pandemiei de la punctele de intrare în Grecia dispar de la 1 mai. Măsura e menită să elimine cozile uriașe care s-au format la frontierele din nordul Greciei verile trecute.

EXCLUSIV Sezonul turistic în Spania a început în forţă

Turismul spaniol își revine în forță la început de sezon. De Paşte, Spania a fost una dintre cele mai căutate destinaţii din lume, iar vara aceasta sunt aşteptaţi peste 60 de milioane de turişti străini. Printre cei care şi-au planificat vacanţele la Marea Mediterană sunt şi foarte mulţi români. Un reportaj semnat de corespondentul TVR Oana Dobrescu.

Ministrul Turismului, la TVR: Situația de la târgul din New York s-a mai întâmplat și în 2019. Nu există nicio scuză, este neprofesionist

Ministrul Antreprenoriatului şi Turismului, Daniel Cadariu, a fost invitat marți seara la Tema Zilei de la TVR1 și a vorbit despre situația de la târgul de turism din New York, unde România s-a prezentat necorespunzător, despre brandul de țară și atragerea turiștilor străni, precum și a celor români, despre tichete de vacanță și despre programul Start Up Nation.

Ultima Oră

Cele mai citite