Achiziția de trenuri noi cu bani europeni a fost blocată

Și cu bani europeni, tot greu se mișcă lucrurile la noi! Ultima licitație care prevede achiziția a 20 de trenuri inter-regio a fost anulată și acum trebuie reluată. Iar o altă licitație recentă pentru cumpărarea a 40 de trenuri Regio a fost suspendată. Astfel, România riscă să piardă banii europeni, iar călătorii să circule cu trenuri tot mai vechi.

Masca și biletul la control! Noi reguli pentru călătoria cu trenul

Condiții firești de călătorie cu trenul în țări civilizate sunt acum, în parte, regăsite în garniturile care circulă și la noi, pe durata stării de alertă! Vorbim în primul rând de curățenie, săpun și hârtie în grupurile sanitare. Trenurile sunt igienizate și dezinfectate după fiecare cursă. Iar în gări s-au luat măsuri suplimentare. De la 1 iunie, se vor relua aproape toate cursele pe cale ferată. Polițiștii îi vor amenda pe toți cei care nu poartă măști și nu respectă noile reguli.

Toate liniile de cale ferată afectate de vremea nefavorabilă au fost deschise circulației

Vremea rea a dat peste cap mersul trenurilor. Peste 70 de garnituri nu au mai plecat din gări, iar cele aflate în circulație au ajuns cu greu la destinație, unele chiar și cu peste 6 ore întârziere. Compania Națională de Căi Ferate a anunțat că, de la ora 16.00, toate liniile afectate de vremea nefavorabilă sunt operaționale, iar circulația trenurilor a revenit la normal.

Ultima Oră

Cele mai citite