CFR Călători nu mai are suficiente vagoane. Peste 150 sunt nefuncționale pentru că au întârziat reviziile

Călătoria cu trenul poate fi o experiență neplăcută pentru mulți pasageri care reclamă că nu au locuri decât în picioare. CFR Călători nu mai are suficiente vagoane pentru că aproape 20% din ele stau blocate în triaje. Osiile sunt prea uzate și nu au fost schimbate la timp. Compania da asigurări că va începe un program de revizii, anul acesta.

CFR Călători a modernizat anul acesta 24 de vagoane, un record al ultimilor 3 ani. În acest ritm, modernizarea vagoanelor se încheie în 2051

Mai avem de așteptat până când vom călători cu trenuri moderne, care au dotări de ultimă generație, ca în Occident. Anul acesta, CFR Călători a modernizat 24 de vagoane. Deși pare greu de crezut, este un număr record al ultimilor trei ani. Necesarul este însă de peste 30 de ori mai mare! În ritmul actual, modernizarea vagoanelor se va încheia în 2051.

Toate trenurile au întârzieri din cauza accidentului de duminică pe ruta Craiova-Caracal

Trenurile au luni o întârziere medie de două ore, întrucât circulația pe ruta Craiova-Caracal a fost deviată, fiind afectată întreaga rețea feroviară. Purtătorul de cuvânt al CFR Călători explicat că multe trenuri sunt de legătură şi se aşteaptă între ele, astfel se înregistrează întârzieri în întreaga reţea de trenuri de călători.

Călătoria cu trenul de la București către marile orașe durează mai mult ca acum un deceniu. Ultima achiziție de trenuri noi - în 2003

România nu a profitat de aderarea la Uniunea Europeană la capitolul "infrastructura feroviară". Lipsa de investiții face ca o călătorie de la București la Oradea, de exemplu, să dureze cu aproape 2 ore și jumătate mai mult decât în 2007. Multe din trenurile aflate în circulație au peste 30 de ani vechime, iar liniile de cale ferată sunt, pe alocuri, ruginite. 

În România, trenurile circulă cu o viteză medie de 30 de kilometri pe oră. Modernizarea întregii rețele de cale ferată ar dura mii de ani

Cu o infrastructură uzată, trenurile din România fac o veşnicie până la destinație. Avem cea mai mică viteză medie din Europa, dar autorităţile se ceartă cu constructorii pentru că nu termină la timp lucrările de modernizare. Avem însă nevoie de mii de ani, dacă păstrăm actualul ritm în care reparăm liniile de cale ferată.

Ultima Oră

Cele mai citite