Guvernul a aprobat, în şedinţa de miercuri, nota de fundamentare pentru achiziţionarea a 12 locomotive care funcţionează cu hidrogen, a anunţat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.
Trenurile pe hidrogen vor ajunge şi în România. Este vorba despre un proiect pilot prin care vor fi achiziţionate primele 12 garnituri. Preşedintele Autorităţii pentru Reformă Feroviară, Ştefan Roşeanu, a vorbit despre acest subiect la emisiunea Inspiră România, de pe TVR 1.