Ministrul Agriculturii: Mediul asociativ nu a trimis revendicări. Rog fermierii să nu cadă într-o patimă a unui partid

Unii fermieri au anunțat că se vor alătura protestelor transportatorilor și zilele viitoare vor intra cu tractoarele în București până la sediul Guvernului din Piața Victoriei. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a susținut, într-o intervenție la TVR INFO, că până în acest moment nu a primit nicio revendicare din partea mediului asociativ al fermierilor, care deține 9 milioane de hectare în România. El a precizat că a stabilit deja o întâlnire cu reprezentanții asociațiilor fermierilor pentru a rezolva nemulțumirile existente.

Transportatorii, nemuțumiți că se discută doar despre ”Air Schengen” pentru România

Vestea că granițele Schengen s-ar putea deschide pentru România, însă doar pentru traficul aerian, îi nemulțumește pe transportatori. Care susțin că țara noastră va continua să aibă pierderi mari întrucât, la granițele cu Ungaria și Bulgaria, se vor forma cozi uriașe de tiruri. Anul trecut, camioanele de marfă au staționat echivalentul a peste 23 de milioane de ore în vămi. Transportatorii mai precizeaza că anual, au pierderi de 2,4 miliarde de euro, deoarece România nu face parte din Schengen.

Zeci de ore de așteptare la vama Giurgiu. Bulgarii fac lucrări la Podul Prieteniei, iar șoferii de tir sunt nevoiți să staționeze la Ruse, pe un tarif zilnic de aproape 4 ori mai mare decât colegii lor din țara vecină

Aprovizionarea magazinelor cu fructe, legume și alte produse din import riscă să fie dată peste cap chiar în pragul sărbătorilor. Transportatorii reclamă că nu pot livra mărfurile la timp din cauza blocajelor din vămi. Șoferii de tir care vor să intre în țară prin vama din Bulgaria sunt nevoiți să aștepte, în unele situații, chiar și o zi și jumătate. Bulgarii fac reparații la podul peste Dunăre de la Giurgiu-Ruse și din acest motiv se circulă cu restricții.

Taxe de drum mai mari, din 2026. Prețul lor se va reflecta în cel al alimentelor

Alimentele și alte produse de bază s-ar putea scumpi și mai mult! Avertismentul vine de la transportatori, care reclamă că ar putea fi nevoiți să plătească taxe de drum chiar și de aproape şase ori mai mari, din 2026. Tot de atunci, rovinietele pentru ceilalți șoferi ar urma să fie majorate cu aproape 40%. Autoritățile și-au asumat prin PNRR că vor calcula tarifele rutiere după reguli noi, care vor ţine cont și de norma de poluare.

Transportatorii, nemulțumiți de justificările Autorității pentru Supraveghere Financiară privind scumpirea polițelor RCA. COTAR: ASF dă vina pe judecători, consumatori și service-uri auto

Transportatorii acuză Autoritatea pentru Supraveghere Financiară că folosește argumente false pentru a justifica scumpirea RCA. Aceștia reclamă că preţurile mari ale poliţelor nu sunt justificate nici de costurile din service-uri, nici de deciziile din instanţe şi nici de comportamentul şoferilor. Asiguratorii nu sunt de acord cu transportatorii, iar reprezentanții ASF nu au dorit să comenteze aceste afirmații.

Ultima Oră

Cele mai citite