Potrivit unui studiu Eurostat, tinerii români locuiesc până târziu cu părinții

Nicăieri nu este mai bine ca acasă. Ştiu asta tinerii români de astăzi, care nu se mai dau duşi de lângă părinţi. La vârsta pe care o au ei acum, ai lor aveau deja copii. Ei, însă, nu se gândesc la asta şi rămân sub acelaşi acoperiş cu părinţii până aprope de 30 de ani. În Europa, doar nordicii pleacă devreme de lângă familie.

Millennials - generația tinerilor care știu ce vor și revoluționează piața forței de muncă

Mai inteligenți decât părinții lor, nativi ai tehnologiei și bine pregătiți. Vorbim despre Millennials - generația tinerilor între 18 și 35 de ani. Sunt spaima companiilor, pentru că știu foarte bine ce vor și au nivel ridicat de pregătire. Firmele au nevoie de ei, însă tinerii sunt greu de mulțumit. Generația câștigă tot mai mult teren pe piața forței de muncă. La un asemenea aflux, companiile care vor să se mențină în top nu au decât să-și schimbe politica de recrutare și ofertele de muncă, astfel încât aceștia să nu plece peste hotare.

România, pe locul 2 în ceea ce privește migrația populației, după Siria. 10 milioane de români trăiesc departe de țară

Nu am trecut printr-un război, la fel ca Siria, dar țara noastră este pe locul doi în ceea ce privește migrația populației. 10 milioane de români traiesc departe de țara în care s-au născut. Așa a apărut o Românie care își face loc de ani de zile printre străini, și pentru care autoritățile nu au nici cea mai vagă idee cum să o aducă acasă.

Proiectele de implicare socială, preimate la Bacău - Capitala Tineretului din România

Implicarea prin acţiuni de voluntariat şi proiectele destinate tinerilor au fost premiate, în Bacău, în cadrul unei gale dedicate tinerilor din România. Oraşul lui Bacovia este Capitala Tineretului şi urmează să predea ştafeta, anul viitor, unui alt oraş, câştigător în această competiţie. Numele a fost anunţat în cadrul unei gale.

Premierul le-a făcut oferte de angajare tinerilor care au făcut internship la Guvern

Tinerii studenţi şi absolvenţi care au fost stagiari la Guvern, în ultimele două luni, propun proiecte de eficientizare a activităţii din Palatul Victoria. Digitalizarea şi comunicarea cu cetaţenii prin prin mijloace moderne, ar aduce avantaje aproape imediat. Premierul vrea să aplice cele mai reuşite proiecte, iar cei care le-au conceput, vor fi angajaţi.

Ultima Oră

Cele mai citite