Consumatori de droguri la 11 ani. Fenomenul "Zombie" distruge viața tinerilor din multe orașe

Ademeniți de oameni care respectă doar legea banului, din ce în ce mai mulți copii din România ajung în ghearele drogurilor. La doar 10 ani, devin dependenți de substanțele care le fură viața și ajung să recurgă la orice pentru a face rost de droguri. Devin cărăuși și distribuitori pentru alți tineri. Chiar dacă autoritățile au început programe de prevenție încă de la grădiniță, fenomenul este greu de combătut.

Multe locuri de muncă. Tinerii pun multe condiții la angajare și dacă nu le obțin, preferă șomajul

Exodul românilor a lăsat în urmă mii de locuri de muncă pentru care nu se mai bate nimeni. Sunt peste 61 de mii de posturi vacante. Problema e că cei rămași, în special tinerii, pun multe condiții la angajare: vor salarii mari din prima și un avans rapid în carieră. Dacă nu le obțin, preferă șomajul. Dintr-un total de 5 milioane de tineri, jumătate nu lucrează.

Ultima Oră

Cele mai citite