tineri
Ademeniți de oameni care respectă doar legea banului, din ce în ce mai mulți copii din România ajung în ghearele drogurilor. La doar 10 ani, devin dependenți de substanțele care le fură viața și ajung să recurgă la orice pentru a face rost de droguri. Devin cărăuși și distribuitori pentru alți tineri. Chiar dacă autoritățile au început programe de prevenție încă de la grădiniță, fenomenul este greu de combătut.
Petrecere în club, de Crăciun. Distracția s-a încheiat la primele ore ale dimineții
În prima seară de Crăciun, tinerii din Capitală au luat cu asalt cluburile și pub-urile. Petrecăreții au fost încantaţi de Craciuniţele dansatoare. Distracția a ţinut până în zori.
Eurostat: Opt din zece tineri cu vârsta între 20-24 de ani locuiesc cu părinții
Tinerii din România se desprind cel mai greu de părinți, la nivelul Uniunii Europene. Datele Eurostat arată că opt din zece tineri cu vârsta între 20-24 de ani locuiesc cu părinții.
Filmul unei posibile agresiuni. Mai mulţi tineri au încercat să abuzeze o fată
Clipe teribile pentru o tânără. Fata ar fi fost victima unei agresiuni. Mai mulţi tineri au încercat să o abuzeze. Cel puţin aşa reiese din mai multe imagini filmate care au apărut pe internet.
Specialiștii avertizează: Consumul de droguri la vârste fragede este în creștere
Date oficiale îngrijorătoare arată că tot mai mulți adolescenți încep să consume substanțe interzise de la vârste fragede. Luisa Tîrcă de la Timișoara a citit raportul întocmit de Centrul Național Antidrog.
Tinerii economisesc încă din copilărie. Potrivit studiilor, primii bani se duc pe biciclete, jucării, cadouri pentru cei dragi și gadgeturi
Tinerii sunt preocupaţi să economisească, arată studii recente. Iar banii adunaţi îi cheltuie, în special, pe gadgeturi. "Să pui bani deoparte este un comportament cu beneficii pe termen lung", spun specialiştii. Copiii de astăzi vor deveni, astfel, adulţii responsabili de mâine.
Multe locuri de muncă. Tinerii pun multe condiții la angajare și dacă nu le obțin, preferă șomajul
Exodul românilor a lăsat în urmă mii de locuri de muncă pentru care nu se mai bate nimeni. Sunt peste 61 de mii de posturi vacante. Problema e că cei rămași, în special tinerii, pun multe condiții la angajare: vor salarii mari din prima și un avans rapid în carieră. Dacă nu le obțin, preferă șomajul. Dintr-un total de 5 milioane de tineri, jumătate nu lucrează.
Obstacolele, o provocare pentru un grup de băieți din Timișoara
Pentru un grup de băieți din Timișoara, piedicile nu există. Obstacolele din viața de zi cu zi sunt o provocare și uneori mai ușor, alteori mai greu, reușesc mereu să sară peste ele.
România preia cârma Consiliului UE în 2019. TVR transmite toate evenimentele destinate preluării preşedinţiei
Preşedinţia României la Consiliul Uniunii Europene este a fiecărui român şi nu trebuie politizată, a afirmat ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu.

