Timiş
România se pregăteşte ca începând de joi, campania de vaccinare să intre într-o nouă etapă. În toate oraşele şi comunele se lucrează intens pentru a pune la punct centrele de vaccinare.
Ultima tranșă de tablete pentru elevi a ajuns în județul Timiș
Ultima tranșă de tablete achiziționate de Guvernul României pentru elevii care nu au dispozitive pentru a face ore online a ajuns în județul Timiș.
Rata de infectare cu COVID-19 în județul Timiș continuă să scadă. În mai multe localități se încheie perioada de carantină
De astăzi, oamenii din zonele în care au fost restricții mai severe pot ieși din case fără declarație ori adeverință, întrucât s-a terminat perioada de 2 săptămâni cu cât a fost prelungită carantină zonală.
Timiș: Până la 5.000 de euro șpagă pentru pentru a deveni persoană cu handicap. Un șef, reținut
Șeful Serviciului Evidență Drepturi Persoane cu Dizabilități din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASP) Timiș a fost reținut, luni, acuzat că lua mită între 2.000 și 5.000 de euro pentru a include, ilegal, persoane în rândul celor cu handicap.
Noi localități în carantină. Guvernul dă asigurări că nu se va ajunge la restricţionarea circulaţiei pe timp de noapte în toată țara
Premierul s-a întâlnit aseară la Guvern cu autoritățile implicate în gestionarea epidemiei de COVID. Au decis carantinarea unor noi municipii și localități unde rata de infectare a crescut periculos, însă au dat asigurări că nu vom ajunge la restricţionarea circulaţiei pe timp de noapte în toată țara.
Nepurtarea măștii, amendată de polițiști în Timiș și Dolj. În cele două județe s-au înregistrat peste 200 de cazuri noi de infectare cu Covid-19
În ziua în care județul Timiș a depășit 200 de noi cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus, în 24 de ore, polițiștii au aplicat aproape 300 de sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor de protecție privind prevenirea infectării cu SARS-COV2.
Masca, obligatorie în tot mai multe județe
De la o zi la alta, se adaugă pe lista noi județe unde masca este obligatorie în spațiile publice. În încercarea de a stopa creșterea explozivă a infectărilor cu virusul SARS-COV-2, multe dintre autoritățile locale au introdus această măsură. Mai ales în județele unde incidența bolii depășește 1,5 la mia de locuitori.
Restaurante, baruri, cluburi, închise în 27 de localități din Timiș și în Craiova
În 27 de localități din județul Timiş se închid restaurantele in interiorul clădirilor, barurile si cluburile. E vorba de localitățile unde rata de infectare a depășit 1,5 la mia de locuitori, inclusiv Timisoara.
Scandal amoros cu un fost șef de poliție
Scandal amoros la Timișoara, în care ar fi implicat un fost șef din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție. Acesta e acuzat de fosta amantă de șantaj și folosirea tehnicilor din dotarea instituției pentru a o obliga să se întoarcă la el. Femeia, mamă a trei copii, susține că a primit chiar amenințări cu moartea și se teme pentru siguranța ei și a familiei.

