Scandal în Coaliție după revocarea lui Stelian Ion. Lucian Bode a preluat interimatul la Justiție, USR PLUS, PSD și AUR au anunțat fiecare câte o moțiune de cenzură

Război al declaraţiilor şi poziţii greu de conciliat între PNL şi USR-PLUS, după revocarea lui Stelian Ion de la Ministerul Justiţiei. Florin Cîţu nu mai poate fi premier, susţin cei de la USR-PLUS, care i-au retras sprijinul politic, nu vor să mai participe la şedinţele de guvern şi le cer liberalilor să numească un nou prim-ministru. Altfel, va urma o moţiune de cenzură. Stelian Ion a fost schimbat, preşedintele Iohannis a semnat decretul, iar premierul Cîţu le cere celor din USR-PLUS să numească un nou ministru şi să rămână la guvernare. UDMR este sigurul partid care nu atacă și cere un compromis.

Stelian Ion spune că nu a primit în timp util originalul programului "Anghel Saligny" pe care voia să îl aprobe premierul în ședința de Guvern

Stelian Ion susține că instituția pe care o conduce nu a primit în timp util originalul programului "Anghel Saligny" pe care voia să îl aprobe premierul în ședința de Guvern. Ministrul justiției a declarat că cei care lucrează în instituție nu-și permit să facă lucruri ilegale, indiferent de presiunile pe care încearcă să le exercite unii. Ion este de părere că substratul revocării sale ar putea fi altul. Stelian Ion spune că, de-a lungul timpului, a primit semnale că nu e în regulă ca el să coordoneze numirile procurorilor șefi.

Ludovic Orban: Suntem azi într-o situație politică din care nu are nimeni de câștigat. Nu putem să aruncăm în aer unitatea coaliției, orice plecare a unei formațiuni poate duce la pierderea guvernării

Preşedintele PNL, Ludovic Orban a declarat joi că în acest moment este "o situaţie politică din care nu are nimeni de câştigat" şi orice plecare din coaliţie duce la pierderea majorităţii. Ludovic Orban a anunțat că nu participă la BPN, convocat din nou de Florin Cîțu fără să-l anunțe.

Interese și disensiuni în coaliție. PSD și ALDE luptă pentru controlul companiilor și schimbări în justiție

Susțin că relațiile în coaliție sunt la fel de cordiale și călduroase ca-n prima zi. Pe zi ce trece, însă, interesele divergente sau luptele pentru controlul asupra unor companii adâncesc falia deja existentă între PSD și ALDE. Amenințați recent cu remanierea ministrului Justiției, aflat pe unul din locurile PSD în actualul Guvern, liderii ALDE au găsit metoda de a-și ține în șah partenerii de guvernare și, în special, pe Liviu Dragnea. UDMR a reamintit tuturor cât de fragilă este actuala majoritate parlamentară, iar conducerea ALDE nu ezită să-și asume poziții diametral opuse celor din zona PSD, pe unele teme cheie.

Ultima Oră

Cele mai citite