România, în topul țărilor cu cele mai multe victime ale accidentelor feroviare în Uniunea Europeană

România este una dintre țările europene în care s-au înregistrat cele mai multe accidente pe calea ferată. Numai anul trecut, 77 de persoane și-au pierdut viața, arată cele mai recente statistici oficiale din Uniunea Europeană. Neatenția șoferilor și a pietonilor, dar și subfinanțarea infrastructurii feroviare sunt principalele motive, spun specialiștii.

OMS avertizează asupra unei creşteri "semnificative" a numărului de cazuri de holeră

Numărul cazurilor de holeră şi cel al deceselor asociate cu această boală au crescut la nivel mondial în 2023 cu 13%, respectiv 71% comparativ cu anul 2022, ceea ce reprezintă o "creştere semnificativă", a avertizat miercuri Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) după publicarea celor mai recente statistici, relatează agenţia EFE.

Ultima Oră

Cele mai citite