Spitalul Pantelimon
Premieră în sistemul sanitar românesc! Un medic de la Spitalul Pantelimon din Capitală a hotărât aseară suspendarea activității secţiei de obstetrică ginecologie pentru că nu mai au materiale sanitare. Nu sunt singurele lipsuri. Din cauza datoriilor acumulate de spital, unele analize nu mai puteau fi făcute. Problema a fost rezolvată azi dimineaţă, dau asigurări reprezentanţii spitalului şi ai Ministerului Sănătăţii.
Statul român face economii când e vorba de viața propriilor cetățeni. Medicii sunt nevoiți să le dea pacienților doze mai mici
De multe ori, în spitalele din România pare că supravieţuieşte cine are noroc. Fondurile pentru tratarea pacienţilor care ajung la Terapie Intensivă sau în unităţile de primiri urgenţe sunt mult mai mici decât anul trecut, iar medicii nu au medicamente suficiente. Deci sunt obligaţi să le dea bolnavilor - adulţi şi copii - doze mai mici decât ar trebui. Ministerul Sănătăţii păstrează tăcerea.
Managerul spitalului Sf. Pantelimon a fost demis
Ministrul Sănătății a descoperit numeroase nereguli la Spitalul Pantelimon, acolo unde un pacient a murit, săptămâna trecută, în urma unei transfuzii greşite. Florian Bodog susţine că, pe lângă greșeala cadrului medical au fost și probleme manageriale. De asemenea, persoana care administra transfuziile de sânge nu avea pregătire în acest sens.
Accident grav în Capitală. Un motociclist și-a pierdut viața
Accident grav în noaptea de duminică spre luni în cartierul Berceni din Capitala. Un motociclist și-a pierdut viața, după ce a căzut cu motorul.

