Corpul de Control al Ministerului Sănătății face noi verificări la Spitalul Sf. Pantelimon, după valul de morți suspecte

Continuă ancheta la Spitalul Sfântul Pantelimon, după valul de morți suspecte la Terapie Intensivă. Echipa Corpului de Control al ministrului Sănătății face azi noi verificări în unitatea medicală, după reclamațiile că 17 pacienți ar fi murit după ce le-ar fi fost administrat greșit un medicament. Autoritățile verifică dacă s-au respectat procedurile la ATI.

Imaginea unui sistem sanitar epuizat. Proporțiile dezastrului cu care ne confruntăm, într-o singură fotografie, devenită virală pe internet

Imaginea cu o asistentă medicală epuizată de efort la unitatea de primiri urgențe a Spitalului Clinic "Sf. Pantelimon" a devenit virală pe internet în ziua în care avem record de internări la terapie intensivă - 1.750. Aceasta este și ziua în care Organizația Mondială a Sănătății a considerat că situația este atât de gravă, încât a decis să trimită la București un expert pentru situații de urgență sanitară. Imaginea acestei asistente este imaginea întregului sistem medical, doborât de lupta cu coronavirusul. Spitalele gem de bolnavi COVID: sunt aproape 19 mii internaţi. În mai puţin de două săptămâni, virusul a luat peste 4 mii de vieţi. În curând am putea avea 900 de morţi pe zi. Există o singură soluție pentru a opri acest dezastru.

Ultima Oră

Cele mai citite