şomaj tehnic
Pandemia obligă Guvernul să se pregătească de recesiune și să refacă toate calculele bugetare. O primă rectificare ar putea fi aprobată săptămâna aceasta. Produsul intern brut al țării ar putea scădea cu un procent sau chiar mai mult. Cu venituri mai mici la buget și cheltuieli mult mai mari, deficitul va depăși 6%. Munca, Sănătatea și Finanțele au nevoie de sume substanțiale.
ANOFM: Număr nou de telefon pentru cei care vor să afle detalii despre acordarea șomajului tehnic
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă vine în sprijinul celor interesați să știe mai multe despre șomajul tehnic și pune la dispoziție un nou număr de telefon: 021.444-0000.
Cei 13.000 de angajați ai Complexului Energetic Oltenia intră de astăzi în șomaj tehnic
Numărul celor afectaţi de criză economică este tot mai mare de la o zi la altă. Astăzi, încă 13 mii de angajaţi ai Complexului Energetic Oltenia intră în şomaj tehnic.
13.000 de angajaţi ai Complexului Energetic Oltenia, în şomaj tehnic din cauza vânzărilor slabe de energie
Aproximativ 13.000 de angajaţi Complexului Energetic Oltenia sunt trimişi în şomaj tehnic. Decizia a fost luată din cauza vânzărilor slabe de energie și a coronavirusului. Cu toate acestea, salariații primesc prime de Paști, potrivit Mediafax.
Premierul Orban: Șomajul tehnic pentru bugetari se aplică doar pe perioada stării de urgență. Măsurile de digitalizare vor duce la un aparat mai suplu în sistemul public
Măsura şomajului tehnic de 15 zile pentru angajaţii din sectorul bugetar se va aplica doar pe perioada stării de urgenţă, aceştia urmând să primească 75% din salariul mediu brut, fără alte sporuri, a declarat joi seara, în direct la TVR1, premierul Ludovic Orban. Orban a arătat că epidemia a condus la digitalizarea României, lucru ce va face să dispară posturi din sistemul de stat.
Șomaj tehnic pentru bugetari. Ludovic Orban: Toţi trebuie să preluăm pe umerii noștri din greutatea crizei
Prim-ministrul Ludovic Orban a cerut joi Guvernului să analizeze proiectul de ordonanţă de urgenţă care prevede că bugetarii vor lucra, pe rând, câte o jumătate de lună, urmând ca în cealaltă jumătate de lună să se afle într-o formă echivalentă şomajului tehnic.
Bugetarii ar putea intra în șomaj tehnic 15 zile pe lună. Bogdan Hossu: Nu cred măsura va rezolva problemele guvernamentale ci dă ideea unei gândiri rudimentare
Guvernul pregătește o ordonanță de urgență, potrivit căreia angajații instituțiilor de stat neimplicate direct în combaterea epidemiei de coronavirus, vor fi trimiși acasă în șomaj tehnic pentru 15 zile pe lună, urmând să revină la muncă după două săptămâni pentru a-i înlocui pe ceilalți. Ideea nu este agreată de sindicate care atrag atenția că acest lucru va dubla criza provocată.
Veniturile CFR Călători au scăzut cu 75 % în această perioadă. Sute de salariați în șomaj tehnic
Veniturile CFR Călători au scăzut cu 75% în urma măsurilor luate pentru combaterea pandemiei de coronavirus. 30% dintre trenurile de călători sunt suspendate şi în jur de 400 de salariaţi se află în şomaj tehnic, după carantinarea oraşului Suceava, a declarat, miercuri seara, ministrul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Lucian Bode.
Ludovic Orban anunță că unii bugetari ar putea lucra prin rotație 15 zile și apoi să stea acasă pe bani mai puțini
Guvernul pregătește o ordonanță de urgență, potrivit căreia angajații instituțiilor de stat neimplicate direct în combaterea epidemiei de coronavirus vor fi trimiși acasă în șomaj tehnic pentru 15 zile pe lună, urmând să revină la muncă după două săptămâni pentru a-i înlocui pe ceilalți.

