Guvernul pregătește un buget de criză. O primă rectificare, preconizată săptămâna aceasta. Mai mulți bani pentru Sănătate, Muncă și Finanțe

Pandemia obligă Guvernul să se pregătească de recesiune și să refacă toate calculele bugetare. O primă rectificare ar putea fi aprobată săptămâna aceasta. Produsul intern brut al țării ar putea scădea cu un procent sau chiar mai mult. Cu venituri mai mici la buget și cheltuieli mult mai mari, deficitul va depăși 6%. Munca, Sănătatea și Finanțele au nevoie de sume substanțiale.

Premierul Orban: Șomajul tehnic pentru bugetari se aplică doar pe perioada stării de urgență. Măsurile de digitalizare vor duce la un aparat mai suplu în sistemul public

Măsura şomajului tehnic de 15 zile pentru angajaţii din sectorul bugetar se va aplica doar pe perioada stării de urgenţă, aceştia urmând să primească 75% din salariul mediu brut, fără alte sporuri, a declarat joi seara, în direct la TVR1, premierul Ludovic Orban. Orban a arătat că epidemia a condus la digitalizarea României, lucru ce va face să dispară posturi din sistemul de stat.

Bugetarii ar putea intra în șomaj tehnic 15 zile pe lună. Bogdan Hossu: Nu cred măsura va rezolva problemele guvernamentale ci dă ideea unei gândiri rudimentare

Guvernul pregătește o ordonanță de urgență, potrivit căreia angajații instituțiilor de stat neimplicate direct în combaterea epidemiei de coronavirus, vor fi trimiși acasă în șomaj tehnic pentru 15 zile pe lună, urmând să revină la muncă după două săptămâni pentru a-i înlocui pe ceilalți. Ideea nu este agreată de sindicate care atrag atenția că acest lucru va dubla  criza provocată.

Ultima Oră

Cele mai citite