Ministrul Muncii: Pregătiți pentru primele plăți de șomaj tehnic. Pregătiți și pentru aplicarea primelor măsuri de sancționare

Cererile pentru obţinerea şomajului tehnic plătit de stat vor fi verificate și se va trece la aplicarea primelor sancțiuni pentru cei care au încercat să obțină plăți duble, a anunțat pe Facebook ministrul Muncii, Violeta Alexandru. "Poate nu s-a înțeles mesajul meu și îl repet: se verifică toate cererile, iar cei care își imaginează că pot trișa depunând aceleași cereri la mai multe AJOFM-uri sau AJPIS-uri din diferite județe se înșeală dacă se bazează pe faptul că nu verificăm", a scris ministrul.

Ministrul Muncii, la TVR: Sprijinul pentru revenirea în activitate ar putea fi de 35%-45% din valoarea brută a costului salarial

Ministrul Muncii a anunţat că statul pregăteşte un pachet de măsuri pentru angajatori, inclusiv plata unei părţi din salariul angajaţilor care vor reveni la lucru după şomaj. Guvernul urmează să ia decizia finală, cât timp va fi acordat acest ajutor şi ce valoarea poate avea. Violeta Alexandru a făcut declaraţiile în exclusivitate la TVR, în emisiunea România 9.

Ultima Oră

Cele mai citite