Zi de doliu în Albania după cel mai violent seism din ultimul deceniu. O echipă de pompieri români ajută la căutarea supraviețuitorilor. Corespondență de la trimisul special al TVR

Miercuri este zi de doliu în Albania după ce un seism puternic produs marți, cel mai violent din ultimele decenii, a lăsat în urmă peste 30 de morți și sute de răniți. În orașul Durres, cutremurul a luat multe vieți și a făcut pagube uriașe. În sprijinul salvatorilor albanezi au plecat aseară și cei români. Reporterul TVR Andreea Anghel este în orașul port albanez și a vorbit la Telejurnal despre intervenția pompierilor români.

Două zile de ninsori și viscol au lăsat vestul țării sub nămeți. Starea drumurilor

Vremea rea a lovit puternic vestul țării. A nins mult în ultimele două zile. Echipele de intervenție nu fac față problemelor apărute. Pe multe porțiuni, se circulă foarte greu. Școlile din mai multe județe vor fi închise și mâine. Zeci de localități nu au curent electric nici la această oră. Meteorologii nu au vești bune pentru zona deja afectată. O nouă atenționare meteo de ninsoare a fost emisă până mâine la prânz și vizează nordul și estul Olteniei, jumătatea de vest a Munteniei, Transilvania și Maramureș.

Inundații în partea centrală a Siberiei. Sute de case au fost afectate

Topirea zăpezilor a provocat inundații nemaiîntâlnite în partea centrală a Siberiei.  Mii de oameni au fost evacuați iar sute de case se află deja sub ape. Autoritățile avertizează că inundațiile pot afecta și alte localități. În mai multe regiuni a fost instituită starea de urgență.

Dotări noi pentru situații de urgență - Containere pentru riscuri multiple, cu toate echipamentele şi accesoriile necesare

De astăzi, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență are containere multi risc, dotate complet pentru situații de urgență, și camioane cu sistem hidraulic de încărcare-descărcare, care le pot transporta la locul intervenției. Primele 10 containere și primele 10 mașini urmează să ajungă în țară. Până la sfârșitul anului, noile dotări vor exista în fiecare județ, în București și la unitatea specială de intervenții pentru situații de urgență, a anunțat secretarul de stat Raed Arafat.

Ultima Oră

Cele mai citite