DSP Iași caută voluntari care să transporte cu mașina personală asistenții medicali care fac recoltarea

Apel disperat al reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi pe reţelele de socializare. Aceştia caută persoane care au mașini cu care să-i transporte pe angajații Direcției la domiciliile persoanelor suspecte de Covid. Creşterea galopantă a solicitărilor de recoltare pentru testul PCR de la persone aflate la domiciliu face aproape imposibilă deplasarea în timp util la toate solicitările.

Dispozitiv pentru detecția bacteriilor în situații de urgență. Prototipul va putea fi utilizat în situații de urgență precum cutremure și inundații

O echipă de cercetători ai Universității de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațieganu” din Cluj lucrează cu parteneri europeni la un dispozitiv pentru detecția de bacterii patogene. Prototipul va putea fi utilizat de către autorități în situații de urgență precum cutremure și inundații și va ajuta fortele de intervenție să împiedice contaminările la scară largă.

Raed Arafat: Recomandăm ca firmele care au mai mult de 99 de angajați să decaleze programul de lucru al angajaților

Autoritățile recomandă ca firmele care au mai mult de 99 de angajați să decaleze programul de lucru al angajaților, iar programul de lucru ar putea începe în trei intervale de lucru diferite. Măsura este obligatorie pentru sectorul de stat. A fost suplimentat numărul medicilor la punctele vamale, mai ales la Borș și Nădlac, pentru a evalua cetățenii care vin din „zonele roșii”.

Niciun caz confirmat de coronavirus în România, 69 de persoane, în carantină, iar 4.818 de oameni sunt monitorizați la domiciliu

În urma epidemiei de coronavirus, în România nu a fost confirmat niciun caz de infectare, însă  69 de persoane se află în carantină, 4.818 persoane sunt monitorizate la domiciliu. Toate cele 13 persoane care au intrat în contact cu cetățeanul italian care are infecție cu coronavirus au rezultate negative la testele efectuate de Institutul „Matei Balș”, a anunțat, miercuri, secretarul de stat în MS Nelu Tătaru, în cadrul unei conferințe de presă.

40 de morți și 650 de răniți în urma seismului din Albania. Căutările salvatorilor continuă

Traumatizați, albanezii au petrecut încă o noapte sub cerul liber. Oamenii refuză să mai intre în propriile case. Replici ale seismului de acum două zile încă se fac simțite și panica domnește peste tot. Bilanțul e tragic. 40 de morți și 650 de răniți. Echipele de intervenție încă scot victime de sub dărâmături. Jurnalistul TVR Andreea Anghel transmite din Durres, orașul situat în apropiere de epicentrul seismului.

Ultima Oră

Cele mai citite