COP27, conferinţa anuală a ONU dedicată climei, s-a încheiat duminică în zori la Sharm el-Sheikh, în Egipt, după negocieri lungi şi dificile, odată cu adoptarea unui text foarte disputat cu privire la ajutorul pentru ţările sărace afectate de schimbările climatice, dar fără noi ambiţii în ce priveşte reducerea gazelor cu efect de seră, transmite AFP.
Cine și cum va plăti tranziția energetică și daunele provocate de schimbările climatice? Este întrebarea la care peste 100 de șefi de stat și de guvern, inclusiv România, încearcă să răspundă la Conferință ONU pentru schimbări climatice organizată în Egipt.