Trei diplomați din Qatar au murit într-un accident rutier lângă stațiunea Sharm el-Sheikh, Egipt

Sharm el-Sheikh, Egipt / Profimedia Images
12 October 2025, 07:38 (actualizat 12 October 2025, 10:09)

Trei angajați ai Amiri Diwan din Qatar, cea mai înaltă instituție guvernamentală a țării, au murit într-un accident rutier petrecut în apropierea stațiunii egiptene de la Marea Roșie, Sharm el-Sheikh, unde luni este programat un summit crucial privind Gaza, a anunțat duminică ambasada Qatarului în Egipt, într-o postare pe platforma X.

Ambasada a precizat că alte două persoane au fost rănite și primesc îngrijiri medicale necesare la spitalul din oraș, notează Reuters.

Ambasada Qatarului la Cairo şi-a exprimat “profunda tristeţe şi durere în urma morţii a trei membri ai administraţiei într-un tragic accident rutier petrecut la Sharm el-Sheikh, în timp ce se aflau în misiune”, potrivit AFP.

De asemenea, s-a anunțat că răniții și corpurile neînsuflețite ale celor decedați vor fi repatriați spre Doha mai târziu în cursul zilei de duminică.

Anterior, două surse din domeniul securității au declarat pentru Reuters că un autoturism în care se aflau diplomați qatarezi s-a răsturnat într-o curbă, pe un drum aflat la 50 de kilometri de oraș.

Potrivit postului Al-Qahera News, care are legături cu serviciile de securitate egiptene, accidentul a fost cauzat de pierderea controlului vehiculului, însă, oficial, cauza accidentului nu a fost încă stabilită, iar autorităţile egiptene nu au făcut comentarii.

Accidentul a avut loc la câteva zile după ce oficiali din Qatar, Turcia și Egipt au participat, la Sharm el-Sheikh, la discuții indirecte ce au condus la un acord între Israel și Hamas privind prima fază a planului președintelui american Donald Trump de a pune capăt războiului din Gaza.

Orașul egiptean urmează să găzduiască luni un summit global destinat finalizării acestui acord.

Israelul şi Hamas au încheiat joi în Egipt un acord de încetare a focului, intrat în vigoare vineri, care prevede eliberarea ostaticilor aflaţi în captivitate în Fâşia Gaza într-un termen de 72 de ore în schimbul unui număr de deţinuţi palestinieni de către Israel.

A doua etapă a acestui plan în 20 de puncte, aflat în centrul divergenţelor între Israel şi Hamas, vizează dezarmarea grupării islamiste palestiniene, exilarea combatanţilor săi şi continuarea retragerii etapizate a armatei israeliene din Fâşia Gaza.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite