Numărul persoanelor infectate cu Sars Cov 2 a explodat zilele acestea în Europa. Organizația Mondială a Sănătății a constatat că, prin comparație cu începutul pandemiei, totuși, mortalitatea este mai mică.
Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente afirmă că România trebuie să-şi facă urgent stocuri de rezervă de medicamente pentru a trece cu bine peste sezonul rece în care va apărea şi noul val de infecţii cu SARS-CoV-2.
Psihologii, medicii și judecătorii trag un semnal de alarmă: tot mai mulți copii cad pradă dependenței de substanțe interzise. La Cluj, numărul celor care sună după ajutor la 112 a crescut față de anul trecut. A crescut și numărul dosarelor penale: în aproape o lună, pe masa judecătorilor clujeni au ajuns aproape 300 de cazuri.
Un ieșean de 57 de ani vrea să ajungă pe jos la Acropole până în prima jumătate a lunii decembrie. Inițiativa sa, numită "Prin Educație Pas cu Pas spre Democrație", se dorește un semnal de alarmă asupra problemelor pe care le are societatea românească.
UNICEF trage din nou un semnal de alarmă: Organizația avertizează, în ultimul sau raport, ca mortalitatea la naștere rămâne alarmant de mare, în special în cele mai sărace țări din lume.