Guvernul a aprobat decontarea navetei pentru elevii care nu învață în localitatea de domiciliu. Elevii au protestat pentru că vor transport gratuit, nu decont

Naveta elevilor va putea fi, în sfârșit, decontată. Guvernul a aprobat în ședința de miercuri ordonanța de urgență care reglementează această situație ce le crea mari dificultăți copiilor care învățau la distanță mare de casă. Ministerul Educației are bani alocați în buget pentru naveta. Însă elevii au protestat înainte de aprobarea ordonanței pentru că ei doresc transport județean gratuit, nu decontarea lui.

Şedinţă de Guvern. Pe ordinea de zi: un proiect de lege privind abilitarea Executivului de a emite ordonanţe în vacanţa parlamentară

Executivul urmează să aprobe în şedinţa de joi un proiect de lege privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe pe perioada vacanţei parlamentare din iulie - august 2021. De asemenea, este de aşteptat ca în şedinţa programată pentru ora 17.00 Executivul să adopte măsurile de relaxare ce urmează a fi aplicate de la 1 iunie.

Ce măsuri de relaxare ar putea intra în vigoare de la 1 iunie

1 iunie vine cu noi măsuri de relaxare, chiar dacă nu vor fi 5 milioane de români vaccinați, susține premierul Florin Cîţu. Se vor putea organiza nunți și botezuri în spații închise, se vor redeschide piscinele, locurile de joacă, discotecile și cluburile. Sunt măsuri incluse deja în hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență aprobată recent. Planul de revenire la normalitate pe etape, până în august, se menține, spune prim ministrul Florin Cîțu.

Ultima Oră

Cele mai citite