Premierul cere reorganizări la ministere: Una dintre ținte - să menținem cheltuielile cu salariile la un anumit plafon. Directorii generali devin directori. Pot să dispară posturi

Premierul Florin Cîțu a făcut declarații după ședința de guvern, la mai puțin o zi după semnarea protocolului de către liderii Coaliției. "Eu nu iau în calcul așa ceva în acest moment. E o situație excepțională. Coaliția merge foarte bine", a răspuns el întrebărilor referitoare la eventuala remaniere a altor miniștri USR - cum ar fi Cătălin Drulă.

Florin Cîțu: În ședința de coaliție de luni toți președinții de partid au fost de acord cu atribuția constituțională a premierului de a numi sau revoca miniștrii. Coaliția funcționează

Premierul Florin Cîţu a vorbit despre actele normative adoptate în ședința de guvern de astăzi, insistând pe ideea că "această coaliție funcționează" și că "guvernarea continuă". El a refuzat în mod repetat să răspundă la întrebările legate de demisia pe care i-o cere USR-PLUS. Miniștrii USR-PLUS au participat la ședința de joi a Guvernului

UPDATE Premierul şi-a delegat atribuţiile de ministru interimar al Sănătăţii către Andrei Baciu. Baciu: Rolul nostru este de a asigura asistența medicală pentru toți pacienții până la instalarea noului ministru

Ministerul Sănătății a fost preluat miercuri, interimar, de premierul Florin Cîțu. Astăzi, șeful executivului și-a delegat atribuțiile de la șefia ministerului secretarului de stat Andrei Baciu, care a și participat la ședința de guvern. Premierul a avut pe parcursul zilei ședințe cu secretarii de stat și cu managerii spitalelor COVID.

"Nu mi se pare oportună o întoarcere în câmpul muncii a mamei, în condițiile în care copilul are totuși nevoie de ea". Reacții după creșterea stimulentului de reinserție, aprobată de guvern

Mamele care se reîntorc la muncă la câteva luni după naştere vor primi mai mulţi bani de la stat. În cazul lor, stimulentul de reinserţie a fost majorat de la 650 la 1.500 de lei prin ordonanţă de guvern. Banii în plus ar trebui să le ajute să găsească pe cineva pentru îngrijirea micuţilor.

Stimulentul de reinserție pentru părinți, aprobat de guvern. Raluca Turcan: Este o măsură care încurajează întoarcerea la muncă și care scade riscul deprofesionalizării

Guvernul a aprobat astăzi ordonanța de urgență care dublează stimulentul de reinserție pentru mamele care se întorc mai repede la muncă. Vor primi 1.500 de lei dacă revin la lucru până când copilul împlinește 6 luni. Potrivit ordonanței, se ia în calcul și perioada în care părinții au fost în șomaj tehnic la calculul perioadei pentru stabilirea indemnizației pentru creșterea copilului. Odată ce părintele s-a întors la muncă mai devreme de împlinirea vârstei de 6 luni a copilului, dar nu din vina lui își pierde locul de muncă, iar în intervalul de 2 ani își regăsește un alt loc de muncă, atunci poate să beneficieze de acest stimulent de inserție.

Ultima Oră

Cele mai citite