Klaus Iohannis, primit de Trump la Casa Albă. Cei doi președinți au semnat o declarație comună privind punctele cheie ale colaborării bilaterale

Klaus Iohannis şi Donald Trump vor impulsionarea Parteneriatului Strategic Statele Unite-România şi anunţă o serie de măsuri concrete. Cei doi preşedinţi au avut aseară o întâlnire de peste o oră şi jumătate la Casa Albă, în care au discutat despre energie, apărare, securitatea la Marea Neagră şi problema renunţării la vizele pentru românii care călătoresc în Statele Unite. Şi-au făcut şi cadouri: Klaus Iohannis a primit o şapcă albă cu sloganul electoral al lui Trump, adaptat la ţara noastră, iar Donald Trump a primit în dar un stilou. Toate informaţiile vin de la trimisul nostru special la Washington, Magdalena Moreh.

Klaus Iohannis, la Casa Albă. Apărarea, vizele şi energia, subiecte cheie în discuţia cu Donald Trump Întâlnirea Iohannis-Trump, marți, la ora 21:00. Ediţie specială pe TVR 1

Întâlnire de grad zero pentru România la Casa Albă. Preşedintele Klaus Iohannis va fi primit de liderul american Donald Trump. La întâlnirea din această seară, cap de afiş pe agenda discuţiilor sunt relaţiile militare şi cele din domeniul energetic. Cei doi preşedinţi vor trece în revistă, punct cu punct, stadiul Parteneriatului Strategic dintre Statele Unite şi România.

Klaus Iohannis, în vizită de lucru la Casa Albă

Relațiile militare, economice şi, nu în ultimul rând, cele din domeniul energetic sunt cap de afiş la întâlnirea de mâine de la Casă albă dintre preşedinţii Klaus iohannis şi Donald Trump. Cei doi vor trece în revistă, punct cu punct, stadiul Parteneriatului Strategic Statele Unite - România. Despre alte subiecte ce vor fi aduse în discuție relatează, de la Washington, trimisul nostru special Magdalena Moreh.

EXCLUSIVITATE. George Friedman, analist de politică externă: România are legături cu ţara care este inima Alianţei. (...) Dacă rușii vor veni, ei știu că vor avea de-a face cu noi

Cea mai importantă legătura a României nu trebuie sa fie cu NATO, ci cu Statele Unite ale Americii. Doar așa România va putea avea garanții de securitate într-o zonă plină de turbulenţe. Declarația a fost făcută de George Friedman, unul dintre cei mai cunoscuți analişti de politică externă de peste ocean. El a participat la un forum despre securitatea la Marea Neagră, organizat de New Strategy Center şi NATO. Şi i-a acordat un interviu în exclusivitate lui Adelin Petrișor.

Ultima Oră

Cele mai citite