Elevii și profesorii vor purta mască la școală. Sunt în analiză mai multe scenarii pe tema reluării cursurilor

Nimic nu pare sigur în privința elevilor și a modului în care își vor încheia anul școlar. După ce s-a avansat data posibilei întoarceri în bănci, sfârșit de mai, început de iunie, ministrul Educației nu e convins și spune că sunt în analiză mai multe scenarii. Părinții cred că școala trebuie deschisă doar pentru elevii din anii terminali, care au de dat examene. Un lucru e sigur: și elevii și profesorii vor purta măști de protecție la cursuri.

Purtătorul de cuvânt al MEN, despre anul școlar: Variantele apărute în spațiul public nu reprezintă punctul de vedere oficial al ministerului. Decizia va fi luată de comun acord cu toți actorii educaționali

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Educației, Cristian Tănase, a  explicat la TVR care ar trebui să fie rolul și cum ar trebui să se desfășoare cursurile online pentru elevi. De asemenea, cu privire evoluția anului școlar, Cristian Tănase a ținut să precizeze că scenariile apărute în spațiul public nu sunt punctul de vedere oficial al Ministerul Educației. O decizie în acest sens va fi luată abia după dezbateri cu toate părțile implicate.

Ultima Oră

Cele mai citite