Mobilizare pentru elevii care nu au acces la cursurile care se desfășoară online, din lipsă de echipamente

Școlile s-au închis de două luni, dar sunt și acum mulți copii care nu au acces la cursurile online. Un studiu arată că un elev din trei nu are acces la şcoala virtuală. Mai ales în mediul rural, familiile sărace au un singur telefon și mai mulți copii care trebuie să îl împartă pentru a putea ține legătura cu profesorii sau învățătorii. Autoritățile locale, dar și voluntarii se implică pentru a cumpăra echipamentele de care elevii au nevoie.

Raed Arafat, la TVR: Școlile nu se deschid pentru că acolo este un risc epidemiologic real

Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a vorbit, luni seară, la TVR 1, despre necesitatea menținerii școlilor închise pentru că riscurile de transmitere a bolii ar fi fost prea mari dacă toți elevii ar fi revenit la ore, în condițiile în care epidemia de COVID-19 nu s-a incheiat.

Ultima Oră

Cele mai citite