Amendamente la legile educației pentru creșterea siguranței în școli. Instalarea sistemelor audio-video, cu acordul majorității părinților, consiliere decontată pentru elevi și profesori

Şcolile şi liceele vor putea avea camere audio-video, inclusiv pentru monitorizarea orelor de curs. Această măsură este menită să combată şi să prevină, totodată, actele de violenţă şi alte infracţiuni în unităţile de învăţământ. Nu poate fi însă aplicată fără acordul majorităţii părinţilor, după cum au decis deputaţii din Comisia de educaţie. Alături de controversata sancţiune a exmatriculării elevilor violenţi, măsura face parte din Planul naţional de combatere a violenţei şcolare, inclus de minister în textul noilor legi ale educaţiei.

Sindicatele din Educaţie anunţă că vor declanşa greva generală. Pe 25 şi 26 aprilie vor picheta sediul Guvernului. Ministrul Educației: Avem nevoie să putem angaja. Susținem creșterile de salarii

Profesorii ameninţă cu proteste şi suţin că anul şcolar s-ar putea încheia luna viitoare. Avertismentul sindicatelor din învățământ este o reacţie la intenţia Executivului de a îngheţa salariile și angajările. Federaţiile sindicale anunţă că strâng semnături pentru declanșarea grevei generale, ceea ce ar însemna că nu s-ar încheia mediile elevilor, iar examenele ar putea fi afectate.

Posibilitatea exmatriculării elevilor, adoptată de Comisia pentru învăţământ a Camerei Deputaţilor. În ce condiții poate fi aplicată această măsură

După mulţi ani în care acest lucru nu a fost posibil, deputaţii au dat acum undă verde pentru exmatricularea elevilor. Măsura va fi aplicată doar în cazul celor care comit abateri disciplinare grave şi doar după ce s-au parcurs mai multe proceduri. Reprezentanţii elevilor contestă prevederea şi susţin că este neconstituţională. Ministrul Educaţiei şi deputaţii spun însă că e nevoie de măsuri ferme pentru stoparea fenomenului violenţei în şcoli.

Incidente violente în școlile din România. Un profesor din Bacău a fost amenințat cu cuțitul de un elev. Trei adolescenți s-au luat la bătaie în timpul cursurilor, în Adjud

Un nou incident violent în şcolile din România. Un elev de 15 ani de la liceul cu program sportiv din Bacău a ameninţat un profesor cu un cuţit în timpul orelor. Băiatul provine dintr-un centru de plasament. El a fost reţinut pentru 24 de ore şi urmează să fie cercetat sub control judiciar.

Noi dezbateri aprinse pe marginea legilor educației. În discuție - centre de reeducare pentru elevii problemă

Dezbaterile pe noile legi ale educaţiei au continuat şi miercuri în Comisia de Învăţământ din Camera Deputaţilor. Centrele de reeducare nu sunt o soluţie pentru elevii violenţi, susţin unii dintre deputaţi. Dar directorii de şcoli spun că unii profesori le mărturisesc că le este teamă să mai vină la serviciu din cauza elevilor agresivi. Psihologii atrag atenţia că elevilor le lipsesc inclusiv valorile şi modelele.

Ultima Oră

Cele mai citite