Elevii nu mai au voie cu telefoane la ore. Cei care nu predau dispozitivele riscă să rămână fără ele

Noua lege a educaţiei naţionale declară război deschis elevilor care folosesc telefoanele mobile în timpul orelor, fără acordul profesorilor. Astfel, la grădiniţă, în clasele primare şi la gimnaziu, toate telefoanele mobile ale copiilor sunt strânse şi uneori încuiate sub cheie pe durata cursurilor. Cei care nu predau dispozitivele riscă să rămână fără ele. Doar la liceu elevii au voie să le aibă asupra lor, dar nici ei nu au dreptul să le folosească independent la cursuri.

INFO ETNIC | Școala la distanță de...normalitate. Dezbaterea este duminică, de la ora 11.00, la TVR INFO

Suntem în fața unui nou an școlar, într-o Românie, care garantează prin Constituție, dreptul la educație. Același drept este prevăzut și în Convenția Internațională pentru Drepturile Copilului. Acesta trebuie să primească o educație care să îi permită dezvoltarea, în condiții nediscriminatorii, fie ele de apartenență etnică, religioasă sau socio-economică. Însă, realitatea, din păcate, este ușor diferită. De curând, aproximativ 30 de copii de etnie romă nu au fost primiți la școala “Nicolae Bălcescu”, din Drăgășani, județul Vâlcea.

Precizări din partea MEN referitor la bursele pentru elevi. Școlile nu au dreptul să ceară deschiderea conturilor pentru copii la anumite bănci. Nu se depun cereri pentru bursele de merit

Noi lămuriri din partea Ministerului Educaţiei referitor la bursele pentru elevi. Şcolile nu au dreptul să le ceară părinţilor să deschidă conturi la anumite bănci. Ar fi un abuz. A spus Florin Lixandru aseară, la Info Edu, de la TVR Info. Ministerul Educației urmează să publice un document cu noi precizări legate de acordarea burselor în acest an. Diana Dumitraşcu vine cu detalii.

Panică la Miercurea Ciuc. Un urs s-a urcat într-un copac aflat la intrarea într-un liceu. Animalul, care a devenit agresiv, a fost împușcat

Clipe de groază în această dimineață în curtea unui liceu din Miercurea Ciuc. Un urs a sărit gardul și s-a urcat într-un copac, foarte aproape de intrarea în clădire. Sute de elevi erau deja la cursuri. Animalul a devenit agresiv când s-au apropiat echipele de jandarmi și vânători, iar autoritățile au decis să-l împuște. Nimeni nu a fost rănit, dar copiii s-au speriat.

Elevii fac naveta pe banii lor, deși au dreptul la gratuitate. Situaţia va mai dura încă două-trei săptămâni, potrivit Ministerului Educaţiei

Elevii navetişti nu au transport gratuit, iar situaţia va mai dura încă două-trei săptămâni, potrivit Ministerului Educaţiei. Şcolile strâng abia acum listele cu elevii care fac naveta şi rutele pe care aceştia se deplasează. Toată problema ar putea ajunge din nou în instanţă, atrag atenţia reprezentanţii Asociaţiei Elevilor din Constanţa.

Soluții la consumul de droguri în rândul tinerilor din Europa: De la campaniile de informare din școlile franceze la condamnarea traficanților în vârstă de 14 ani din Italia

Măsurile antidrog în școli nu vor fi ușor de aplicat. Ministrul Educației asigură cadrele didactice că nu vor fi nevoite să se ocupe de testare. Pentru aceste proceduri e nevoie de specialiști în sănătate publică, a declarat Ligia Deca, la TVR INFO. Până atunci, însă, fenomenul consumului de droguri în rândul tinerilor va fi discutat în CSAT. Așa cum arată și experiența altor țări, prevenția și combaterea sunt esențiale, dar e important să evităm stigmatizarea consumatorilor, atrag atenția experții consultați de Știrile TVR.

Profesorii nu vor testa elevii antidrog, sunt de părere ministrul Educației și liderii sindicali. Experții spun că e nevoie și de centre de tratament și de o înțelegere mai profundă a fenomenului

Măsurile antidrog în școli nu vor fi ușor de aplicat. Ministrul Educației asigură cadrele didactice că nu vor fi nevoite să se ocupe de testare. Pentru aceste proceduri e nevoie de specialiști în sănătate publică, a declarat Ligia Deca, la TVR Info. Până atunci, însă, fenomenul consumului de droguri în rândul tinerilor va fi discutat în următoarea ședință a CSAT. Prevenția și combaterea sunt esențiale, dar e important să evităm stigmatizarea consumatorilor, atrag atenția experții consultați de Știrile TVR.

Ultima Oră

Cele mai citite