Medicii rezidenţi, speriaţi că rămân fără burse. Cei 670 de lei alocați lunar ar fi anulați de legea salarizării

Medicii rezidenţi sunt revoltaţi după ce, în câteva judeţe, managerii spitalelor le-au transmis că e posibil să nu-şi mai primească bursele. De vină ar fi legea salarizării. Odată intrată în vigoare, nu ar mai exista bază legală pentru acordarea burselor. Doctorii iau în calcul inclusiv declanşarea unui protest. La rândul său, Ministrul Sănătăţii îi liniștește.

Bătaie pentru Agenţia Europeană a Medicamentului. România trebuie să finalizeze dosarul de candidatură în câteva zile

România îşi pregăteşte candidatura pentru găzduirea sediului Agenţiei Europene a Medicamentului deşi, potrivit surselor, Franţa va fi desemnată câştigătoare. Dacă îi vom convinge, totuşi, pe liderii europeni, sediul ar urma să fie, cel mai probabil, în Pipera. Preşedintele ţării, Klaus Iohannis, a declarat că s-ar fi aşteptat ca Guvernul să se mişte mai rapid.

Ultima Oră

Cele mai citite