Șeful Secţiei de terapie intensivă de la spitalul din Chişinău, primul medic din Republica Moldova care a primit vaccinul împotriva coronavirusului

A început campania de vaccinare anti-COVID şi în Republica Moldova! Primul medic imunizat a fost chiar şeful Secţiei de Terapie Intensivă de la Spitalul din Chişinău, unde sunt trataţi pacienţii cu forme grave ale bolii. Medicul este optimist şi spune că imunizarea reprezintă colacul de salvare în lupta cu virusul. Republica Moldova a primit 21.600 de doze de vaccin AstraZeneca, o donație din partea României.

Klaus Iohannis: Vom relua cooperarea deplină cu R. Moldova doar atunci când vom vedea acţiune concretă îndreptată spre continuarea parcursului european

Avertisment al președintelui Klaus Iohannis la adresa autorităților din Republica Moldova. A anunțat că întrerupe, parțial, colaborarea cu guvernul de la Chișinău, până când acesta va face pași concreți în privința reformei în justiție și combaterea corupției. Iohannis a declarat că vor continua doar proiectele de sprijin pentru cetățenii moldoveni. Declarațiile au fost făcute la întâlnirea cu șefii misiunilor diplomatice acreditați la București.

Ultima Oră

Cele mai citite