Bogdan Aurescu: Bucureştiul devine din nou capitala internaţională a diplomaţiei. Vom discuta despre toate provocările de securitate asupra atât a Ucrainei, cât şi Republicii Moldova

Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat joi că Bucureştiul devine din nou capitala internaţională a diplomaţiei prin organizarea primei Conferinţe privind securitatea Mării Negre sub egida Platformei Internaţionale Crimeea şi a unei noi reuniuni a Trilateralei România - Republica Moldova - Ucraina.

România sprijină Republica Moldova pe toate planurile. Premierul Nicolae Ciucă, vizită oficială la Chișinău: R. Moldova se bucură de un capital de simpatie fără precedent la nivel european şi internaţional

Dacă președintele Iohannis a susținut cauza Republicii Moldova la Bruxelles, premierul Ciucă și miniștri din sectoare economice cheie au mers la Chișinău, să discute ajutoare concrete pentru ca țara vecină să fie in siguranță, într-o perioada dificilă. "Împărtășim trecutul și construim viitorul", a declarat premierul moldovean Dorin Recean, după discuțiile cu oficialii de la București.

"R. Moldova şi România în tumultul crizelor regionale": În cazul unei situații similare cu a Ucrainei, aproape 20% dintre cetățenii moldoveni cred că România ar fi prima țară care ar trimite ajutor militar

România este țara care ajută cel mai mult Republica Moldova, iar mai bine de jumătate dintre cetățenii de peste Prut au vizitat-o cel puțin o dată. Concluziile apar in Barometrul privind relațiile dintre cele două țări despărțite de Prut. Studiul a fost realizat la începutul acestui an și a abordat și subiecte sensibile, precum situația tensionată de la granița Ucrainei cu Rusia.

România, sprijin constant pentru Republica Moldova. Programul de asistenţă nerambursabilă va fi prelungit

Programul de asistenţă nerambursabilă de 100 de milioane de euro, semnat de Chişinău şi Bucureşti, va fi prelungit. Anunţul a fost făcut de ministrul de Externe al României, Bogdan Aurescu aflat într-o vizită oficială la Chişinău. După o întâlnire cu preşedintele Maia Sandu, şeful diplomaţiei de la Bucureşti a anunţat că România va continuă implementarea proiectelor de interconetare energetică, din educaţie şi din alte domenii.

Ultima Oră

Cele mai citite