Colectarea deşeurilor, o provocare pentru România. O nouă fabrică de reciclare, deschisă la Buzău

Colectarea deşeurilor rămâne o provocare pentru România. Daca în Europa economia circulară atinge o cifră medie de 20 de procente, la noi este de doar 1,5%. În ciuda eforturilor făcute de firmele de reciclare care investesc în noi capacităţi de producţie, colectarea deșeurilor este, în continuare, redusă. Noul program Returo pare însă că da rezultatele așteptate, susţin companiile din domeniu.

Automat pentru reciclare pe plajă. Fechet: Am cerut modificarea metodologiei de calculare a tarifului de gestionare

Ambalajele din plastic, aluminiu şi sticlă pot fi reciclate de acum şi pe litoral, chiar la malul mării. Un aparat a fost amplasat pe o plajă din Mamaia. Este, deocamdată, singurul de acest fel pentru turiştii care îşi iau băuturi de la barurile şi chioşcurile din apropiere şi vor să-şi recupereze garanţia platită.

RetuRo deschide al patrulea centru pentru numărarea şi sortarea ambalajelor. SGR, în continuare cu probleme

Autorităţile încearcă să ţină pasul cu apetitul oamenilor pentru reciclare şi deschid al patrulea centru de numărare şi sortare a ambalajelor, în Otopeni, lângă Bucureşti. În Capitală se colectează cele mai multe pet-uri, sticle şi doze. În acest nou centru, 1,8 miliarde de ambalaje vor putea fi sortate şi procesate anual. Asta nu rezolvă însă problemele cu care se confruntă oamenii care vor să predea recipientele.

Reguli noi de colectare a ambalajelor în zonele turistice

Automate pentru colectarea de sticle, pet-uri şi doze ar putea fi instalate pe plaje, la poalele munților sau în staţiunile balneoclimaterice. Adică în locuri pline de turişti. Este cea mai nouă propunere pe care o face ministerul Mediului în prag de nou sezon turistic.

Ultima Oră

Cele mai citite