Fără telefoane la ore și în pauze. Proiectul care ar putea schimba regulile în școlile din România

Telefoanele mobile ar putea fi interzise elevilor nu doar în timpul orelor, ci și în pauze, potrivit unui proiect de lege care vizează reducerea dependenței digitale în școli. Inițiativa vine pe fondul îngrijorărilor tot mai mari legate de scăderea capacității de concentrare, problemele emoționale și utilizarea excesivă a rețelelor sociale în rândul adolescenților.

Hărțuirea online și efectele ei. Psiholog: prevenția suicidului începe cu protecția minorilor în online

Psihologul Radu Leca explică faptul că declanșarea unor anchete în spațiul virtual are la bază intersecția periculoasă dintre vulnerabilitatea minorilor și expunerea constantă din mediul online. Potrivit specialistului, nevoia de validare, apartenență și sens îi face pe tineri extrem de sensibili la hărțuire, umilire publică sau manipulare, iar repetarea acestor comportamente poate escalada până la forme grave, inclusiv risc suicidar.

Interzicerea telefoanelor mobile în școli și o reformă online, cerute în Anglia, după o crimă care a șocat societatea

Doi adolescenți condamnați pentru uciderea unei colege după ce au vizionat materiale online violente și au folosit rețelele de socializare pentru atragerea unor potențiale victime, un dosar șocant chiar și pentru anchetatori, o mamă îndurerată care cere reguli mai aspre. De aici a pornit luna aceasta o dezbatere intensă în societatea britanică. Primele rezultate s-au văzut la începutul acestei săptămâni, când Departamentul pentru Educație a decis să emită noi reguli privind telefoanele mobile în școlile din Anglia.

Ultima Oră

Cele mai citite