Preşedintele Germaniei deplânge consecinţele pe care le are asupra democraţiei mutarea dezbaterii politice pe reţelele sociale

Rețele sociale / Sursa foto: Profimedia Images
15 martie 2025, 11:26

Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, şi-a exprimat îngrijorarea în legătură cu consecinţele pe care le are modificarea peisajului mediatic, informează dpa.

Are loc o schimbare fundamentală în comunicarea politică, a declarat Steinemer, într-un interviu pentru cotidianul regional Augsburger Allgemeine, publicat sâmbătă.

„Dezbaterea s-a mutat de la o mass-media de calitate către reţelele sociale, iar aceasta schimbă în mod profund democraţia noastră”, a subliniat preşedintele german.

În media tradiţională, este loc de diferenţiere, de argumente pro şi contra, a subliniat el. „Media socială, pe de altă parte, funcţionează pe principii de alb sau negru, da sau nu. Această pierdere a chibzuinţei este îngrijorătoare”, a subliniat el.

„(Protejarea valorilor liberale) înseamnă de asemenea să iei măsuri pentru mediul online şi să nu laşi spaţiu deschis pentru cei care ne ameninţă democraţia”, a adăugat Steinmeier.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite