Preşedintele Germaniei deplânge consecinţele pe care le are asupra democraţiei mutarea dezbaterii politice pe reţelele sociale
Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, şi-a exprimat îngrijorarea în legătură cu consecinţele pe care le are modificarea peisajului mediatic, informează dpa.
Are loc o schimbare fundamentală în comunicarea politică, a declarat Steinemer, într-un interviu pentru cotidianul regional Augsburger Allgemeine, publicat sâmbătă.
“Dezbaterea s-a mutat de la o mass-media de calitate către reţelele sociale, iar aceasta schimbă în mod profund democraţia noastră”, a subliniat preşedintele german.
În media tradiţională, este loc de diferenţiere, de argumente pro şi contra, a subliniat el. “Media socială, pe de altă parte, funcţionează pe principii de alb sau negru, da sau nu. Această pierdere a chibzuinţei este îngrijorătoare”, a subliniat el.
“(Protejarea valorilor liberale) înseamnă de asemenea să iei măsuri pentru mediul online şi să nu laşi spaţiu deschis pentru cei care ne ameninţă democraţia”, a adăugat Steinmeier.
Preluare: Agerpres

