Școala și liceul din Azuga sunt în șantier, la început de an școlar. Elevii vor învăța la Primărie, la Ocolul Silvic sau la pensiuni

La primărie, la Ocolul Silvic sau la diverse pensiuni vor învăța copiii din Azuga. Dar nu la școală! Toate școlile din oraș sunt în șantier, iar lucrările nu s-au încheiat. Primarul susține că, după ce au fost atrase fonduri europene pentru renovare, a fost nevoie de consolidări. Costurile au crescut, iar șantierele s-au prelungit.

Peste două săptămâni începe un nou an şcolar. Edilii, nepregătiți. Elevi care vor învăța în schimburi sau vor fi alocați în clădiri aflate la distanță mare de casă, din cauza lucrărilor neterminate din unitățile de învățământ

În multe unităţi, lucrările de reabilitare sau consolidare nu vor fi gata la timp, aşa că unii elevi au fost relocaţi. Alţii nici măcar nu ştiu unde vor învăţa. Inspectoratul Şcolar Bucureşti încă nu are o centralizare cu problemele şcolilor din Capitală.

Condiții ca în Evul Mediu în sediul Școlii Gimnaziale Speciale din Huedin. Consiliul Județean Cluj a renunțat la proiectul de finanțare a renovărilor

Situaţie critică la Școala Specială din Huedin, judeţul Cluj. În clase picură apa prin tavan, încălzirea se face cu lemne, iar pereții vechi de peste o sută de ani stau să cadă peste elevi. Unii profesori scot bani din buzunar și își renovează singuri sălile. Consiliul Județean Cluj a vorbit ani de zile despre un proiect de renovare, însă a anunțat conducerea şcolii că s-a renunțat la finanțare.

Școală veche de un secol, modernizată, în județul Arad. Într-o comună din Mehedinți copiii învață în căminul cultural. Clase prea puține pentru numărul mare de elevi din Buzău

Începutul școlii este motiv de bucurie pentru majoritatea elevilor. În special pentru cei care vor învăța în clase noi, renovate și modernizate. În județul Arad, de exemplu, școala unei comune a fost reabilitată din temelii, iar o clădire de 100 de ani a fost astăzi vedetă. Și pentru copii, și pentru profesori, și pentru părinți. În comuna mehedințeană Puișor însă, elevii vor învăța la căminul cultural. Școala veche a intrat în renovare pentru cel puțin un an.

Peste 100 de copii din localitatea transilvăneană Gherla învaţă în demisolul unei biserici. Şcoala este în curs de renovare

Într-un oraş din Transilvania, copiii învaţă alfabetul în Casa Domnului. Peste o sută de elevi din Gherla sunt nevoiţi să studieze în demisolul unei biserici. Asta, după ce şcoala a intrat în renovare, iar lucrările nu au fost finalizate la timp. Pentru ca elevii să nu stea acasă, reprezentanții bisericii au venit cu această propunere, iar amenajarea sălilor de clasa s-a făcut în timp record.

Elevii din anii terminali aduc scutiri ca să învețe online. Părinții nu au încredere în autorități

În Capitală sunt şcoli unde elevii din anii terminali, care se pregătesc de examene, nu au venit la cursuri. Părinţii nu au încredere că autorităţile pot asigura protecţia totală a copiilor. Ca să înveţe în continuare în sistem online, elevii au adus scutiri. Conducerea instituţiilor de învăţământ îi suspectează pe unii dintre ei că ar folosi abuziv adeverinţele de la medicii de familie.

Ultima Oră

Cele mai citite