Cursuri printre saci cu ciment, praf și cabluri ieșite din pereți, la o școală din Galați
Cursuri printre saci cu ciment, praf și cabluri ieșite din pereți. Așa învață elevii unei școli din Galați, care de doi ani așteaptă ca lucrările să fie gata. Primăria susține că șantierul se va închide la sfârșitul lui noiembrie. Pentru ca sălile de clasă, unde renovarea s-a terminat, să fie gata de școală, părinții și profesorii au venit să facă, împreună, curățenie.
Școala Dan Barbilian, situată în cartierul Micro 20 din Galați, a trecut prin două etape de modernizare.
Construcția de la zero a unui corp nou de clădire, cu clase și sală de sport – proiect proaspăt încheiat – și reabilitarea termică a vechii clădiri. Aici lucrările ar fi trebuit încheiate în luna aprilie, însă o parte din imobil și curtea interioară sunt încă în șantier.
Alina Salanţi, corespondent TVR: Mai sunt încă două săli neterminate iar directorul școlii nu a putut să ne spună când vor fi și acestea gata.
Răspunde, însă, Primăria: la sfârșitul lunii noiembrie. Cel puțin pe hârtie. Pentru că sunt multe de făcut și nu se lucrează zi lumină.
Florentina Epure, directoarea Școlii Dan Barbilian, Galaţi: Lucrările sunt pe ultima sută de metri. Nu înțelegem de ce aceste nemulțumiri apar acum, la final, pentru că de la începutul proiectelor, ambelor proiecte, cursurile s-au derulat acolo. Copiii puteau fi relocați, nu s-a dorit relocarea copiilor.
Elevii învață în șantier de când au început lucrările. Și asta pentru că părinții nu ar fi fost de acord cu relocarea școlii.
În sălile care au fost terminate în această săptămână, părinții și profesorii au cărat mobilier și au făcut curățenie. Asta deși, conform reprezentanților primăriei, există fonduri pentru așa ceva, care nu au fost solicitate.
Petrica Paţilea, purtător de cuvânt Primăria Galaţi: Este vorba nu de curățenie generală, noi fiind în reabilitare e clar că se face curățenie și primăria dă bani pentru asta. Este vorba de a șterge băncile de praf, de a le așeza. Sunt părinți care au venit să ne ajute. Noi am vrut să nu creștem cheltuielile, noi am ne-am obișnuit să facem ce putem noi.
Părinții par resemnați cu situația de la școală.
Potrivit Primăriei Galați, clădirea nouă de la Școala Dan Barbilian și reablitarea termică a vechii clădiri au costat aproximativ 5 milioane de euro.

