Regele Mihai, după ce a fost anunțat de Ion Caramitru, în 1997, că a redobândit cetățenia română: "Eu sunt mai român decât vă închipuiți"

După ce l-au obligat să abdice, comuniştii i-au retras Majestăţii Sale Regelui Mihai cetățenia română. După Revoluție, în 1997, într-o ședință de guvern, i-a fost redată cetăţenia română. Marți seara, în emisiunea România 9, Ion Caramitru a povestit câteva amănunte mai puțin cunoscute din acea perioadă.

Imagini emoționante de la Aubonne, Elveția. Familia Regală se reunește la căpătâiul Regelui Mihai

Familia Regală se reunește în Elveția, acolo unde a avut loc deja prima slujbă religioasă în memoria regelui. La reședința privată din Aubonne au ajuns Majestatea Sa, Margareta, și Principesa Sofia. S-au alăturat Principesei Maria, cea care l-a vegheat pe Rege până în ultima clipă de viață. În Elveția se află și trimisul special al TVR, Camelia Csiki.

Flori și lumânări pentru Regele Mihai la castelele Peleș și Săvârșin, la Catedrala din Timișoara, la Curtea de Argeș și în Capitală

România este îndoliată după moartea Regelui Mihai. Țara întreagă se pregătește să-l primească înapoi pentru totdeauna pe fostul suveran și să-l conducă pe ultimul drum. Ultimul monarh din țările Europei de Est avea 96 de ani. Se încheie astfel un capitol zbuciumat al istoriei. După moartea sa, principesa Margareta devine oficial regina României.

Șefa Casei Regale a ajuns în Elveția. Corespondență de la trimisul special al TVR, Camelia Csiki

Șefa Casei Regale a ajuns marți după-amiază la Aubonne, în Elveția, la reședința privată a Majestății Sale, a transmis Camelia Csiki pentru Ora de știri. Trupul neînsuflețit al Regelui Mihai va fi adus miercurea viitoare în țară și transportat la Castelul Peleș, pentru două zile. Sicriul va fi adus apoi la București. Funeraliile vor avea loc sâmbătă, pe 16 decembrie, la Curtea de Argeș.

Catedrala Mitropolitană din Timișoara, ctitorită de Regele Mihai

Un loc de reculegere în memoria Regelui Mihai a fost amenajat și la Catedrala Mitropolitană din Timişoara. Lăcaşul de cult a fost sfinţit acum 71 de ani în prezenţa Majestăţii Sale. Despre legătura Regelui Mihai cu Timişoara ne vorbeşte Ana Maria Chevereşan.

Regele Mihai va fi înmormântat la Curtea de Argeș

Ultimul rege al României îşi va dormi somnul de veci în Necropola Regală de la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeş. Se va odihni lângă Regina Ana, cea care i-a stat alături mai bine de 70 de ani. Vlad Ungar este la Curtea de Argeş.

Ultima Oră

Cele mai citite