Regele Mihai
Îi plăcea să conducă, să piloteze și asculta muzică simfonică. Regele Mihai a avut o colecție impresionantă de mașini, pe care le-a îngrijit personal. La fel de mult îi plăceau avioanele și nu rata nicio ocazie să zboare. Când nu meșterea în atelier, de multe ori asculta muzică clasică și... mânca tort de ciocolată.
Castelul Peleș - Palatul Regal - Curtea de Argeș. Ultimul drum al Regelui
Regele Mihai, monarhul care a fost loial României până în ultima clipă, se va întoarce miercurea viitoare, în țară, pentru totdeauna. Fostul suveran va fi înmormântat la Curtea de Argeș, alături de Regina Ana, cu care a împărțit 70 de ani de viață.
Regele Mihai I al României, pomenit într-o slujbă specială la Catedrala Mitropolitană din Timișoara
Majestatea Sa Regele Mihai I al României a fost pomenit într-o slujbă specială la Catedrala Mitropolitană din Timișoara. Mitropolitul Banatului, Înalt Prea sfinția Sa Ioan Selejan, și un sobor de preoți au înălțat rugăciuni pentru sufletul monarhului care a ctitorit locașul de cult.
Rugăciuni în Elveția. Trimisul special al TVR la Aubonne, primit să se reculeagă la căpătâiul Regelui Mihai
Flori și lumânări la reședința regală din Aubonne, acolo unde oamenii aduc un omagiu fostului suveran. Fiicele Regelui Mihai își plâng tatăl, preoții se roagă la căpătâiul Majestății Sale. Români și elvețieni, uniți în admirația pentru Majestatea Sa, își aștern gândurile în cartea de condoleanțe. Regele a lăsat un gol în sufletul tuturor românilor, spune fostul său secretar. Aflat în Elveția, Dan Bădic își amintește de ultima întâlnire pe care a avut-o cu Majestatea Sa.
Ultimul drum al Regelui Mihai de la București la Curtea de Argeș se va face pe șosea. Gara din oraș este într-o stare avansată de degradare
Regele Mihai va fi înmormântat la Curtea de Argeș. Își va dormi somnul de veci lângă regina Ana, cea alături de care a trait 7 decenii.
În 1997, Regele Mihai a vizitat Bistrița, Iași, Suceava și Baia Mare, unde a fost primit cu urale
Revoluția din decembrie 1989 nu a însemnat și sfârșitul exilului pentru Regele Mihai. A mai durat opt ani până când fostul suveran și-a reprimit cetățenia retrasă de comuniști, dar și pașaport românesc. Iar în 1997, regele a venit într-o vizită privată în țara pe care a iubit-o și de care a fost despărțit atâta timp fără voia sa. A mers la Bistrița, Iași, Suceava și Baia Mare, unde a fost întâmpinat cu aplauze și urale de români.
Moștenirea Regelui, dusă mai departe de Majestatea Sa Margareta, custodele Coroanei române
Majestatea Sa Margareta, custodele Coroanei române, este cea care va duce mai departe moștenirea tatălui său. A spus-o în primul mesaj transmis după moartea Regelui. A fost crescută și educată în acest spirit încă de când era copil și cunoștea România doar din fotografii și povești.
Proclamația Custodelui Coroanei: În eforturile pentru dezvoltarea și consolidarea țării, voi avea ca model exemplul Părintelui nostru
"Chemată a fi urmașa bunului Rege Mihai, care mi-a lăsat ca sfântă moștenire iubirea și credința față de România, voi continua munca și voi respecta legământul său", a transmis Custodele Coroanei române într-un al doilea mesaj oficial.
Guvernul a suplimentat bugetul MAE cu 43.000 de lei pentru funeraliile Regelui Mihai
În şedinţa de Guvern de astăzi a fost adoptată o HG prin care se alocă suplimentar, din Fondul de rezervă al Guvernului, suma de 43.000 de lei bugetului MAE pentru funeraliile de stat organizate în memoria Regelui Mihai.

