Suntem codașii Europei la reciclarea plasticului. Tanczos Barna, pentru TVR INFO: Până la sfârşitul lunii noiembrie trebuie să finalizeze sistemul informatic pentru producătorii şi comercianţii de ambalaje de plastic, sticlă şi aluminiu

Pentru fiecare ambalaj din plastic nereciclat, România plăteşte o taxă de 80 de euro-cenţi Uniunii Europene. Cheltuim astfel 200 de milioane de euro anual, deşi avem legislaţia necesară care să susţină reciclarea. În exclusivitate pentru Ştirile TVR ministrul Mediului a declarat că, de săptămâna viitoare, România va avea un sistem informatic în care se vor înscrie toţi producătorii şi toţi comercianţii care pun pe piaţă ambalaje de plastic, sticlă şi aluminiu.

Ultima Oră

Cele mai citite