Moscova a sunat din nou Washingtonul, pe tema relațiilor bilaterale

Moscova sună din nou Washingtonul, la mai puțin de o săptămână de la conversația telefonică dintre Vladimir Putin și Donald Trump. Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, l-a apelat pe secretarul american, Marco Rubio, pentru o discuție pe tema relațiilor bilaterale și a războiului din Ucraina, a confirmat Departamentul de Stat SUA.

„Operațiunea Amurg”: elita rusă vrea să scape de Vladimir Putin

Zvonurile despre o lovitură de stat la Moscova circulă din nou, mai insistent ca oricând. De data aceasta, nu vin din exterior, ci din interior. Sociologul rus Igor Eidman, critic al regimului care trăiește în exil în Germania, avertizează că pentru prima dată după mulți ani interesele elitei conducătoare nu se mai aliniază fundamental cu cele ale lui Putin. Elita rusă este motivată să scape de liderul de la Kremlin pentru a-și salva propriile averi, spune el. Numele dat acestui scenariu, potrivit presei estone, este „Operațiunea Amurg".

Ultima Oră

Cele mai citite