Moscova a sunat din nou Washingtonul, pe tema relațiilor bilaterale

6 May 2026, 08:14

Moscova sună din nou Washingtonul, la mai puțin de o săptămână de la conversația telefonică dintre Vladimir Putin și Donald Trump. Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, l-a apelat pe secretarul american, Marco Rubio, pentru o discuție pe tema relațiilor bilaterale și a războiului din Ucraina, a confirmat Departamentul de Stat SUA.

Fără să precizeze evoluțiile din Orientul Mijlociu ca temă de discuție, Ministerul rus de Externe a confirmat un schimb de opinii privind afacerile internaționale și un calendar al contactelor bilaterale.

O conversație „constructivă și pragmatică”, în care cei doi oficiali „și-au potrivit ceasurile”, a transmis Moscova.

Cu ore înainte de intrarea în vigoare, la miezuL nopții, a Armistițiului cerut de Vladimir Putin și devansat de Volodimir Zelenski, Rusia a atacat din nou Ucraina. Cel puțin 22 de oameni au fost uciși în loviturile de ampLoare asupra orașelor Zaporijie, Kramatorsk, Dnipro.

Atacuri care demonstrează cinismul absolut al Moscovei, în timp ce Kremlinul solicită un armistițiu pentru parada sa patriotică din 9 Mai, a subliniat președintele Ucrainei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite