LIVE TEXT A șaptea zi de rezistență eroică în Ucraina. Orașul Herson a fost ocupat de ruși.

Bombardamentele au continuat miercuri, în a șaptea zi a invaziei ruse, asupra mai multor orașe ucrainene. Orașul Herson, de importanță strategică, fiind port la Marea Neagră, a fost cucerit miercuri seara de forțele ruse. Kiev și Harkov au fost și ele lovite crunt. În Harkov, mai multe persoane au fost ucise, iar clădiri întregi au fost devastate de bombardamente. O bombă a căzut pe acoperișul sediului poliției, iar incendiul declanșat a mistuit etajele superioare. A fost lovită și universitatea din Harkov - situată vizavi - una dintre cele mai vechi din regiune, construită în 1805. Au mai fost bombardate fabrica de tancuri din Harkov și o școală.

“Am început a plânge. Mă întrebam cum voi naște. Avioanele de luptă zburau și nu știam ale cui sunt și ce au de gând să facă”. Mărturia unei tinere din Ucraina, refugiată alături de copii, în Republica Moldova

Războiul aduce multă suferință, dar printre lacrimi și disperare apare și o rază de bucurie. E dată de bebelușii care vin pe lume în aceste zile extrem de grele. În Republica Moldova, mai multe femei ucrainene au născut după ce au trecut prin momente de frică și stări emoționale de nedescris. Micuții sunt sănătoși, la fel și mamele lor. Mai multe spitale de stat și clinici private vin în ajutorul refugiaților. Oamenii primesc gratuit consultații și tratament.

235 de militari francezi, parte din Forţa de Răspuns a NATO, au ajuns în România, la Baza Mihail Kogălniceanu. Klaus Iohannis i-a mulțumit omologului său francez

235 de militari francezi şi mijloace tehnice, din cadrul Batalionului 27 Vânători de munte din Annecy, conduşi de colonelul Vincent Minguet, au sosit, marţi, în Baza 57 Aeriană "Mihail Kogălniceanu". Ei s-au alăturat celor 40 de militari care au venit în ultimele zile în România, anunță Ministerul Apărării Naţionale într-un comunicat.

11 refugiați au traversat înot râul Tisa pentru a ajunge în România si au cerut azil politic

Situaţie disperată la graniţa de la Sighetu Marmației. Sunt prea multe ore de așteptare și refugiații nu le mai pot îndura. Ca să ajungă mai repede într-un loc sigur, mai mulți refugiați au trecut înot râul Tisa până în ţara noastră și au fost preluați de autoritățile române. Sunt scene dramatice, greu de descris. Sorina Noroc e la punctul de trecere a frontierei, martor la un exod pe care nimeni nu și-l imagina până de curând.

Ultima Oră

Cele mai citite