Consumatorii de produse autohtone, la un click distanță de micii antreprenori locali

Pasiunea pentru informatică și atenția la nevoile celor din jur au stat la baza creării unei hărți a producătorilor locali români. E un proiect al unor tineri din Vrancea, care vor astfel să-i conecteze pe consumatorii de produse autohtone cu micii antreprenori locali. Îl cunoaștem și noi pe unul dintre inventatori, într-un interviu realizat de Monica Ghiurco.

Micii producători agricoli cer înființarea de centre de colectare în sate. Un lanț de magazine a anunțat că plafonează preturile

În supermarketuri ar putea ajunge mai multă marfă proaspată, românească. Este dorința ministrului Agriculturii care spune că producătorii pot profita de pe urma problemelor apărute la import din cauza pandemiei de coronavirus. Pentru moment, reprezentanții marilor rețele comerciale dau asigurări că au stocuri suficiente de produse. Un lanț de magazine a anunțat deja că plafonează prețurile pe durata stării de urgență.

Alimentarele de stat deschise anul trecut în scopul vânzării produselor românești ar putea fi închise

Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, acuză că în vitrine ar fi ajuns marfă livrată mai ales de fermieri apropiați de fostul guvern PSD. Mai mult, firma de stat de care aparțin, Casa de Comerț Unirea, ar fi sponsorizat evenimente politice. În replică, fostul ministru, Petre Daea, neagă acuzațiile și spune că actualul ministru caută pretexte pentru a bloca proiectul.

”Telemeaua de Sibiu” devine al șaptelea produs românesc înregistrat la Uniunea Europeană

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale anunță că în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene s-a publicat astăzi decizia de înregistrare a denumirii în Registrul denumirilor de origine protejate și al indicațiilor geografice protejate pentru produsul ”Telemea de Sibiu”. Regulile mai stricte de producție vor însemna și prețuri mai mari, spun producătorii care vor să promoveze telemeaua și în alte țări europene.

Magazin de stat în centrul Capitalei, numai cu produse românești. Magazinul aparține Casei de comerț "Unirea", societate la care statul este acționar prin Ministerul Agriculturii

Statul își extinde rețeaua de magazine în care se vând doar alimente românești. Al doilea supermarket a fost inaugurat în Capitală, după ce, săptămâna trecută, un altul a fost deschis la Sibiu. Prețurile la unele produse sunt însă mai mari ca în piețe. Gestionarii rețelei susțin că s-a ajuns aici și pentru că produsele sunt autentice, în timp ce, în unele piețe, sub un preț prea mic se poate ascunde un aliment contrafăcut.

1 din 5 români cumpără legume și fructe proaspete din piețe

Cu toții lăudăm legumele și fructele românești, însă prea puțini ne înghesuim să le cumpărăm. Administratorii piețelor din România se plâng că doar unul din 5 români alege să meargă la cumpărături aici. În acest timp, se importă tot mai multe produse agro-alimentare. Iar producătorii români, care nu reșusesc să-și vândă marfa în piețe, o dau, aproape degeaba, pe marginea drumului.

Produsele românești iau calea Egiptului

Înainte de 89, le vindeam tancuri şi tractoare. Acum, egiptenii vor să importe de la noi soluţii în IT şi pentru irigaţii. Autorităţile de la Bucureşti şi Cairo au semnat cinci acorduri economice. Ele creează oportunităţi de afaceri, care pică într-un moment cum nu se poate mai potrivit. De mâine, firmele româneşti care vor să-şi vândă produsele în alte ţări vor putea lua bani de la stat.

Ultima Oră

Cele mai citite