Mai multe țări iau măsuri preventive: Ungaria plafonează prețul carburanților, Slovenia și Croația reduc taxe și accize

În jurul României mai multe state, membre, sau nu, ale blocului comunitar au luat deja masuri ca să pună la adăpost economiile. Ungaria și Croația, de exemplu, au hotărât să plafoneze prețurile carburanților. Slovenia, a carei economie este mai stabilă, își permite să reducă accizele la combustibili, în timp ce Serbia are grijă de stocul pe care îl are. Vestea bună este că barilul a scăzut la 84 de dolari, după ce Donald Trump a declarat că războiul din Iran ar putea dura mai puțin decât era prevăzut.

Controale în urma scumpirilor din benzinării

În România, carburanții se scumpesc în continuare. În multe benzinării, nici un sortiment nu mai costă sub 8.00 lei, iar cele premium au trecut de 9 lei pe litru.

Ministrul Energiei: Speculaţiile că motorina sau benzina vor ajunge să coste 10 lei litrul sunt nişte minciuni sfruntate

Guvernul dă asigurări că România nu se confruntă cu un risc imediat de criză a carburanților, în contextul tensiunilor internaționale și al creșterii cotațiilor la petrol. Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, spune că țara are rezerve suficiente pentru 90 de zile și exclude scenariul unor scumpiri masive la pompă, în timp ce instituțiile statului monitorizează piața pentru a preveni specula.

Ultima Oră

Cele mai citite