Noi măsuri pentru a reduce costul motorinei în agricultură. Ce spun fermierii despre eliminarea accizei

20 March 2026, 19:48

Fermierii sunt primii care beneficiează de ajutor pntru carburanți. Iar experții lucrează la un mecanism suplimentar pentru cei care alimentează utilajele agricole.

Ministerul Agriculturii analizează împreună cu Ministerul Finanțelor un sistem prin care fermierii să poată achiziționa motorină fără acciză și fără TVA direct de la stațiile de carburant, a declarat ministrul Florin Barbu pentru TVR.

Astfel, fermierii ar putea cumpăra direct la pompă combustibil fără acciză și TVA pentru un consum standard de 78 de litri pe hectar.

„Fermierii să poată să meargă la pompă să achiziționeze cei 78 de litri fără acciză și TVA”, a spus Barbu, precizând că luni va avea o discuție cu ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, pe tema accizei pentru anul 2026. Concret, mecanismul ar urma să funcționeze prin emiterea unor tichete de către Imprimeria Națională sau prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), pe care fermierii le-ar putea folosi la stațiile autorizate pentru vânzarea de combustibil.

Vom elibera niște tichete prin Imprimeria Națională sau prin APIA prin care fermierii să meargă cu acele tichete la stațiile care sunt autorizate cu vânzare de combustibil“, a precizat oficialul.

Executivul a emis deja hotărârea care acordă fermierilor un ajutor de stat de 620 de milioane de lei pentru motorină. Li se va rambursa o diferență de acciză de 2,697 lei/litru.

Fermierii au alte calcule.

Lucian Florea, preșdintele Asociației Producătorilor Agricoli: “Se vorbea de o cantitate de 78 de litri la hectar – după cum știm ăla era un standard foarte vechi în care noi consumam de fapt mult mai multă motorină, cel puțin pe segmentul legume fructe se consuma mult mai multă motorină. Cât? Undeva la 200 litri pe hectar consumam în decursul unui an. Noi estimăm că va fi o creștere undeva de 20-30% la preț, depinde.”

Economiștii spun că ajutorul oferit de Guvern va permite fermierilor să vândă grâu și porumb pe piețele externe la prețuri similare cu ale altor mari producători. Dacă ar scumpi, ar rămâne cu cantități mari de cereale nevândute.

Adrian Negrescu, analist economic: “Măsura vine să ofere o gură de oxigen celor care lucrează în agricultură. Este un pas înainte, dar nu suficient pentru a ne asigura că România reușește să exporte cereale măcar la nivelul din anii trecuți.”

Liderii coaliției de guvernare se vor întâlni săptămâna viioare și vor stabili noi măsuri prin care să compenseze scumpirea acclerată a carburanților.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite