Anchetă după o intervenție dură a polițiștilor din Reșița. Polițist filmat când imobilizează un tânăr după ce îi pune genunchiul pe gât. Imagini cu impact emoțional

Un polițist din Reșița a fost filmat când imobiliza un tânăr ținându-i genunchiul pe gât. Imaginile au devenit publice, iar acum este anchetă la Inspectoratul Județean de Poliție Caraș-Severin. Mai mulţi poliţişti sunt acuzaţi că au intervenit cu brutalitate în seara zilei de 20 mai, pe o stradă din Reşita, unde s-a produs un accident rutier în care un poliţist şi-a pierdut viaţa. Atenţie! Urmează imagini şi informaţii care vă pot afecta emoţional.

Sindicatul Europol: Polițist din Capitală zgâriat de un interlop infectat cu HIV, sub tratament la „Matei Balș”

Un polițist din Capitală, care a încercat să îndepărteze 10-15 tineri care jucau tenis, spărgeau semințe și ascultau muzică în Sectorul 2, a fost zgâriat de unul dintre bărbați, despre care a aflat, ulterior că este infectat cu HIV și are și hepatită. Agentul va fi sub tratament, 6 luni, la Institutul Matei Balș, potrivit sindicatului Europol.

Bucătari sau artiști, sprijin pentru secțiile de poliție. Numărul amenzilor a scăzut mult după decizia CCR

Aproape 2000 de angajați din aparatul central al Ministerului de Interne au fost trimși să își ajute colegii de la secțiile de poliție. Pe lângă sportivii de la Dinamo, în unitățile de poliție au ajuns oameni care fac muncă de birou de ani buni, lucrează la servicul administrativ și chiar la bucătărie, spun surse autorizate. Care susțin că acești lucrători din minister ar fi dat și amenzi. Iar lipsa de experiență i-a trădat când au redactat procesele verbale.

Polițiști fără măști și mănuși în plină pandemie. Conducerea Poliţiei Române spune că a alocat peste 2 milioane de lei în teritoriu pentru echipamente de protecţie

Peste 20.000 de polițiști din țară nu au echipamente de protecție și riscă să se infecteze cu noul coronavirus. Liderul de sindicat Dumitru Coarnă susține că cei mai afectați sunt agenţii care fac filtre în zonele rurale sau în orașele mici. Potrivit reprezentanților Poliției Române, s-au alocat câteva milioane de lei pentru echipamente de protecție, toți cei din teren au fost dotați cu mănuși și măști și au fost instruiţi cum să acționeze.

"Alo, Poliţia?". Cât de puține lucruri s-au schimbat după cazul Caracal, în care un polițist i-a spus victimei ce a cerut ajutor la 112: "Nu mai ține linia ocupată"

Puține s-au schimbat după cazul apelului de salvare ratat de autorități în cazul Alexandrei Măceșanu. În dispeceratele poliției încă se caută oameni, iar tehnica, acolo unde există, e folosită defectuos. O spun sindicaliștii, care trag și un semnal de alarmă: dacă un astfel de caz se va repeta, reacția autorităților nu va fi cu mult mai bună! Ne lipsesc, ca de fiecare dată, banii și implicarea.

Ultima Oră

Cele mai citite