Trei persoane au murit și trei au fost rănite după ce un șofer a intrat cu mașina într-un copac, în apropiere de Tulcea

Trei persoane au murit și trei persoane au fost transportate la spital, după un accident rutier petrecut la ieşirea din municipiul Tulcea. Printre victime se numără doi copii. Inspectoratul de Poliţie Judeţean a anunţat că accidentul s-a produs după ce un tânăr în vârstă de 20 de ani, din Tulcea, care se îndrepta cu autoturismul spre municipiu, a lovit un copac de pe marginea drumului.

Sute de radare fixe vor fi instalate pe cele mai importante șosele. Pe lângă detectarea vitezei autoturismelor, va fi verificată și valabilitatea inspecției tehnice periodice

Veşti proaste pentru şoferii vitezomani. Autorităţile vor să monteze anul acesta 600 de radare fixe pe cele mai importante drumuri naţionale şi autostrăzi. Măsura vine în contextul în care România rămâne ţara europeană cu cei mai mulţi morţi în accidente rutiere raportat la numărul de locuitori. Specialiştii consideră însă că, pentru a creşte siguranţa în trafic, e necesară şi dezvoltarea reţelei de drumuri, dar şi o mai bună educaţie rutieră.

Peste 1.500 de polițiști rutieri vor supraveghea traficul în aceste zile. Circulația mașinilor va fi urmărită și din elicopter

Lungul drum spre staţiunile de pe Valea Prahovei le întinde nervii la maximum şoferilor. Se circulă bară la bară pe DN1, iar ca să fie siguri că nu vor fi accidente, peste 1.500 de poliţişti vor fi în trafic în aceste zile şi vor dirija ciculaţia. Coloanele uriaşe de maşini vor fi supravegheate şi din elicopter. Ca să nu îşi strice vacanţa, şoferii sunt sfătuiţi să adapteze viteza la condiţiile drumului.

Peste 50 de permise de conducere reținute și sute de amenzi date într-o singură noapte, în București. Au fost sancționați șoferii care s-au urcat băuți la volan, care au depășit viteza sau au consumat droguri

Razie de amploare în noaptea de sâmbătă spre duminică a Poliţiei Rutiere, pe străzile Capitalei. Prin această acţiune, poliţiştii au încercat să-i descurajeze pe şoferii care se urcă la volan după ce au consumat alcool. Cei prinşi pe picior greşit au fost sancţionaţi şi au rămas pietoni. Poliţiştii au dat sute de amenzi într-o singură noapte.

Ultima Oră

Cele mai citite