Poliţia de Frontieră
Doi polițiști de frontieră au ajuns la spital după ce au fost bătuți de doi bărbați pe care încercau să-i legitimeze. S-a întâmplat în noaptea de marți spre miercuri la punctul de trecere a frontierei Sighet.
Românii se întorc la muncă în străinătate. Recomandările Poliţiei de Frontieră pentru evitarea aglomeraţiei din vămi
În perioada sărbătorilor de iarnă şi în primele zile ale anului 2018, traficul prin punctele de trecere ale frontierei a înregistrat creșteri faţă de o perioadă normală, a anuţat Poliţia de Frontieră. Măsurile dispuse au dus la fluidizarea traficului, nefiind înregistraţi timpi mari de aşteptare la graniţă.
Acțiuni ,,în oglindă”, desfășurate de polițiștii români și bulgari
Polițiștii români și bulgari desfășoară, în zilele de 26 și 29 decembrie, activități comune în zona frontierei, pentru salvarea de vieți omenești și siguranța traficului rutier. Acest tip de activități ,,în oglindă” între polițiile celor 2 state s-au desfășurat în perioada sărbătorilor de iarnă din ultimii 7 ani.
Lipsa banilor scoate în stradă angajații MAI. Sindicaliștii se plâng de subfinanțarea sistemului de ordine publică
Polițiștii au ieșit în stradă, nemulțumiți de proasta finanțare a sistemului de ordine publică, de transferul contribuțiilor sociale de la angajator la angajat și de neplata miilor de ore suplimentare. Li s-au alăturat și angajați din penitenciare. Ministerul de Interne i-a chemat la dialog.
Un nou val de migranți. Nouă irakieni prinși la Vama Nădlac, două familii din Afganistan și Irak depistate în localitățile Lățunaș și Cenad
Încă un val de migranţi a fost descoperit, miercuri, la granițele țării. Este vorba despre un grup de nouă migranți din Irak, dar și de două familii de cetățeni atât din Irak, cât și din Afganistan.
Irakieni prinși la granița de vest, în timp ce încercau să treacă granița în Ungaria
O nouă zi, un nou grup de migranți prinși la granița de vest. Opt irakieni cu două călăuze, din Kenya și Albania, au fost descoperiți în timp ce voiau să fugă în Ungaria. Aceștia au fost descoperiți la circa 800 de metri de linia de frontieră.
EXCLUSIV Sute de agenţi, în misiuni de patrulare la frontiera româno-sârbă. Poliția de Frontieră folosește camere cu termoviziune
Pentru a acoperi posturile vacante de la graniţă, Poliția de Frontieră din Timiș a scos pe teren oameni din birouri, dar a cerut și ajutorul Jandarmeriei și Poliției. Câteva sute de agenţi participă în prezent la misiunile de patrulare de la frontiera româno-sârbă.
EXCLUSIV Măsuri suplimentare de supraveghere. Granița cu Serbia este survolată zi și noapte de elicopterele MAI
Numărul refugiaţilor care au intrat din Serbia în România a crescut de două ori şi jumătate în primele 8 luni ale anului. Peste 1.200 de migranţi au fost prinşi de poliţiştii de frontieră în judeţul Timiş. Autorităţile au înmulţit patrulele, au suplimentat numărul camerelor cu termoviziune şi folosesc elicoptere pentru supravegherea graniţei. Un reportaj de la frontiera cu Serbia de Adelin Petrişor şi Romeo Stancu.
Un grup de migranți, prins de polițiștii de frontieră, pe plaja Corbu. Ambarcațiunea fugarilor a eșuat
Un pescador cu 87 de migranţi a ajuns, duminică, pe plajele din apropierea Portului Midia. Ambarcaţiunea a fost însă depistată de poliţiştii Gărzii de Coastă Constanţa, în largul Mării Negre, dar nu s-a suspus somaţiilor. Odată ajunşi la țărm, migranţii au coborât şi doi dintre ei au reuşit să fugă. Unul a fost prins după câteva ore şi sunt suspiciuni că ar putea fi chiar călăuza grupului. Detalii despre acest caz de la Ana Maria Stancu.

