Fața nevăzută a summitului european de la Sibiu. Măsurile de securitate au fost la cel mai înalt nivel

În Sibiu, capitala politică a Europei pentru o zi, măsurile de securitate au fost la cel mai înalt nivel. Sute de polițiști, jandarmi, ofițeri ai SRI și ai altor structuri de intervenție au fost mobilizați să asigure ordinea și protecția oficialilor europeni dar și a civililor. Până și aerul din centrul istoric, unde a avut loc summitul, a fost verificat să nu fie contaminat cu substanțe chimice periculoase. Urmăriți un reportaj de Cătălin Deacu.

Peste 10 kilograme de obiecte şi bijuterii din metal argintiu, descoperite asupra unui cetăţean chinez pe Aeroportul Cluj-Napoca

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Aeroport Cluj-Napoca, în cooperare cu lucrători vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Cluj-Napoca, au descoperit în bagajele unui cetățean chinez peste 10 kilograme de obiecte vechi şi bijuterii din metal alb, presupuse a fi din argint, fără a deţine documente legale.

Zece persoane din Vietnam şi patru călăuze slovace, depistate la graniţa cu Ungaria

Poliţiştii de frontieră bihoreni au depistat, în cadrul unei acţiuni de combatere a migraţiei ilegale, zece cetățeni vietnamezi, care intenţionau să iasă ilegal din ţară, cu scopul de a ajunge în Germania. Grupul de vietnamezi era sprijinit de patru cetățeni slovaci, care sunt cercetați, în prezent, pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți.

Focuri de armă în Marea Neagră, pentru a opri un vas care pescuia ilegal

Focuri de armă în Marea Neagră. Polițiștii Gărzii de Coastă au tras asupra unei nave sub pavilion turcesc, care pescuia ilegal in apele românesti. Pescadorul nu a oprit la somații, a reușit să scape și să ajungă la Istanbul. Nava de pescuit pe care se aflau braconierii a mai fost implicată în astfel de activități infractionale.

Ore de așteptare la ieșirea din țară. Au fost aglomerate punctele de trecere din Arad și Satu Mare

Sunt zile aglomerate în vămile din vestul ţării. Zeci de mii de români, care și-au petrecut sărbătorile acasă, se întorc acum în străinătate, acolo unde lucrează. La graniță s-au format cozi kilometrice şi s-a mers cu viteza melcului: unii au așteptat să treacă frontiera și peste trei ore. La nivel național, în perioada sărbătorilor de iarnă, frontiera a fost tranzitată de aproximativ 2 milioane de persoane, din care mai mult de jumătate pe sensul de ieşire din ţară.

Țigări de contrabandă confiscate la vamă de poliția se frontieră

Poliţiştii de frontieră au confiscat 15.900 de pachete cu ţigări de provenienţă ucraineană în valoare de 186.000 lei, iar un autoturism de teren a fost indisponibilizat, în urma a două acţiuni de combatere a contrabandei, informează Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, prin intermediul unui comunicat.

Ultima Oră

Cele mai citite