(P)Ploșnițele de pat scapă de sub control: Metoda profesională, ecologică și testată științific care elimină infestarea

În ultimele luni, România se confruntă cu o adevărată invazie de ploșnițe de pat, care afectează nu doar locuințele, ci și instituții publice, școli și hoteluri. De la Școala de Poliție din Câmpina, unde elevi au fost mușcați și internați, până la structuri ale Poliției Capitalei unde mobilierul a fost aruncat și angajații și-au schimbat chiria, ploșnițele creează o criză reală de sănătate publică și demnitate profesională. În acest context, soluțiile clasice bazate pe chimicale nu doar că devin ineficiente, dar adaugă riscuri suplimentare pentru sănătatea oamenilor.

Secții de poliție din București, infestate de ploșnițe. Mai multe persoane au fost mușcate de insecte

Mai multe secții de poliție din Capitală, printre care sediul Arestului Central, sunt infestate de ploșnițe, acuză sindicaliștii din Ministerul de Interne. Zeci de polițiști, dar și suspecți reținuți sau arestați au fost mușcați de aceste insecte, de care se scapă foarte greu. Poliția Capitalei dă asigurări că spațiile sale sunt igienizate regulat. Nu e însă suficient, spun sindicaliștii, mai ales că centrele de reținere se reinfestează ușor.

Ploșnite într-o cameră de cămin studențesc din Brașov

Ploșnițe găsite într-o cameră de cămin în Brașov. Patru studenți locuiau acolo și au fost mutați pentru a se putea face dezinsecție. Administratorii complexului cred că e un caz izolat și susțin că insectele pot apărea, deși se fac dezinsectii de două ori pe an.

Şcolile din Sectorul 5 al Capitalei, închise pentru dezinsecţie. Rafila: E vorba despre asigurarea condițiilor igienice

Şcolile din Sectorul 5 al Capitalei sunt închise luni pentru dezinsecţie, a anunţat primăria. Edilul Cristian Popescu Piedone spune că a stabilit de comun acord cu ministrul Educaţiei, Ligia Deca, să închidă unităţile de învăţământ, după ce părinţii de la două şcoli au semnalat apariţia ploşniţelor.

Ploșniţele închid școlile din Sectorul 5 al Capitalei. Reprezentanţii primăriei: Insectele, aduse de copii de acasă

Sunt ploşniţe într-o școală din Sectorul 5 al Capitalei, așa că luni toţi elevii rămân acasă şi vor lua parte la cursuri online sau vor recupera în perioada următoare. Autorităţile urmează să facă dezinsecţie în toate şcolile din sector, după ce într-o unitate de învăţământ părinţii şi elevii au semnalat prezenţa insectelor.

Ultima Oră

Cele mai citite