Sejur la munte, transformat într-o experiență neplăcută. Turiști mușcați de ploșnițe în camera unei pensiuni din Predeal. Unul dintre ei a ajuns la spital

23 February 2026, 19:15 (actualizat 23 February 2026, 19:30)

Vacanță de coșmar pentru un grup de turiști. Unul dintre ei a ajuns de urgență le medic cu o reacție severă după ce a dormit într-un pat cu ploșnițe. Întâmplarea a devenit publică după ce a fost postat pe o rețea de socializare. Proprietarul pensiunii susține că își menține camerele curate în permanență și nu își explică apariția ploșnițelor, iar după incident a închis unitatea de cazare până când o firmă de specialitate va verifica toate spațiile și va efectua o dezinsecție.

Șapte adulți și 3 minori s-au cazat într-o pensiune din zona Cioplea din Predeal. După prima noapte, unul dintre bărbați a început să se scarpine pe brațe și pe gât dar seara pielea arată mult mai rău. Prin telefon – soția turistului mușcat de ploșnițe

Prin telefon, soția bărbatului mușcat de ploșnite: Când am ajuns în camera de pe pârtie am văzut că pe brațe era plin de bube, imediat ne-am uitat pe lenjeria albă și am observat pete de sânge și când soțul a ridicat salteaua, am văzut ploșnițe. Pe una a și prins-o, ulterior a mai prins încă una.

Pentru că unele mușcături se inflamaseră, turistul și soția lui au mers imediat la medic în stațiune care i-a și administrat un tratament de urgență.

Prin telefon, Rosana Pia Groza, medic Centrul de Permanență Predeal: A venit la timp. Deci dacă mai stătea, putea să aibă o reacție cu un edem glotic, cu sufocare. Eu de asta nici n-am amânat intervenția de urgență.

Proprietarul pensiunii i-a mutat în altă cameră dar a doua zi au plecat toți acasă și nu au mai fost lăsați să plătească pentru cazare. Turiștii spun că unitatea e curată. Nici gazda nu-și explică cum au ajuns ploșnițele în cameră.

Prin telefon, proprietara pensiunii: Eu nu spun nici da nici nu, nu confirm pentru că nu știu. În momentul în care vine un turist la pensiune nu-l controlează nimeni dacă are probleme pe corp. Am luat toate măsurile necesare să vedem despre ce e vorba și să vină o formă de specialitate. Nu știu de unde a apărut problema asta.

După ce turiștii au sesizat autoritățile, DSP a trimis o echipă de inspectori la pensiune, dar au găsit o încuiată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite